Wywiad z Magdaleną Kołosowską

16:05 Z książką w dłoni 9 CommentsCałkiem niedawno recenzowałam najnowszą książkę Magdaleny Kołosowskiej Dlatego mnie kochasz . Chciałam spróbować swoich sił w wywiadzie, i dlatego dziś właśnie zapraszam Was na rozmowę z autorką. Mam nadzieję, że lektura tego wywiadu jeszcze bardziej zachęci Was do sięgnięcia po książkę.

Pani pierwsze wspomnienie z dzieciństwa?
Nie potrafię jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, bo od razu w mojej głowie pojawia się cały kalejdoskop wspomnień: mój tata, robiący zdjęcia; mój młodszy brat, który miał niesamowitą skłonność do pakowania się w kłopoty i trudno mi określić, które było pierwsze.  One się nakładają na siebie, uzupełniają. Ale najbardziej wyraźnym, choć nie wiem, czy pierwszym, jest to, jak układam historię o biedronce. Pamiętam jeszcze to upalne lato, piękny słoneczny dzień i zapach papierówek w przydomowym sadzie.  I biedronkę siedzącą na jednym z jabłek. Kierowana ciekawością wzięłam ją, położyłam sobie na dłoni (do dzisiaj lubię patrzeć na biedronkę chodząca po palcach) i zaczęłam... Coś, co miało być krótkie, opowiadałam kilka minut.  Pamiętam uśmiech cioci i mojej kuzynki słuchających tej historii.

Co Panią inspiruje?
Różne rzeczy.  Może to być na przykład jakaś usłyszana historia, zaistniała sytuacja, gest, wypowiedziane słowo, przeczytany mail. Nigdy nie wiem, co skłoni mnie do pisania. Czasem po prostu w mojej głowie znikąd pojawi się pomysł, postać czy konkretne wydarzenie i wiem, że muszę to opisać. A kiedy już jest punkt zaczepienia, wówczas historia pisze się niemalże sama.

Skąd wynika potrzeba pisania?
Dla mnie jest to potrzeba równie naturalna jak oddychanie. Już taka jestem. Mogę w ciągu dnia robić różne rzeczy, jestem mamą na pełen etat, więc zajęć mi nie brakuje, ale uwielbiam ten moment, kiedy wieczorem mogę usiąść przed komputerem i pisać.  Niektórzy szyją inni robią na drutach bądź haftują, a ja najlepiej się czuję układając historie.

To Pani druga książka, czy zamierza Pani pozostać w tym gatunku, czy pokusi się również o inne?
Nie zaklinam się, że zawsze i na wieki wieków tylko i wyłącznie historie skomplikowanych relacji, trudnych związków etc. Niczego nie odrzucam, bo nie wiem, jaki pomysł wpadnie mi do głowy. Wiem jednak, że nie nadaję się do kryminałów.  Trupy, zabójstwa i śledztwa mnie nie kręcą. Choć nad sensacją bym się zastanowiła:)  

Czy wydarzenia z „Dlatego mnie kochasz” mają odzwierciedlenie w rzeczywistości, z zasłyszanej historii? Czy to tylko fikcja literacka?
To nie jest historia, o której mogę powiedzieć: wydarzyła się tu i tu, wtedy i wtedy. Nie.  Agata i Marcin nie mają swoich odpowiedników w rzeczywistości. Nie opisałam żadnego konkretnego przypadku, choć, przyznaję, jestem dobrym obserwatorem i słuchaczem, potrafię szybko wyciągać wnioski i aby to zrobić nie muszę poznawać całej historii. Czasem wystarczy jakaś aluzja, uwaga poczyniona mimochodem, wyraz twarzy podczas rozmowy na jakiś temat, oczu... oczy nie kłamią, doskonale odzwierciedlają wszystkie nasze troski. To, co opisałam nie wydarzyło się w rzeczywistości w żadnej konkretnej rodzinie, sądzę jednak, że jest na tyle prawdopodobne, że większość czytelniczek może zadać sobie pytanie „skąd ona o tym wiedziała?”. Prawda jest jednak taka, że takie rzeczy są na porządku dziennym, toksyczne związki zdarzają się wszędzie, a kobiety bardzo często biernie poddają się ogólnie przyjętemu porządkowi, mówiącemu, że to mężczyzna jest głową rodziny. Wierzą jednak, że tylko z nim są coś warte, więc tkwią w związkach, które je niszczą, bo nie wyobrażają sobie, w jaki sposób dadzą sobie radę. Pół biedy, kiedy krzywdzona kobieta ma pracę i może liczyć na wsparcie rodziny, co jednak z tymi, które zrezygnowały z własnych ambicji, bo dzieci, bo dom, bo mąż? Bardzo silna jest też presja środowiska, w którym się żyje, a pytanie „co ludzie powiedzą?” Powstrzymuje niejednokrotnie przed podjęciem radykalnych decyzji. Poza tym jeszcze jedna kwestia jest tutaj godna uwagi. Żyjemy w kraju, gdzie instytucja kościoła ma bardzo silną pozycję, a niejednokrotnie głos księdza zamiast pomagać – szkodzi. Bo rozwód to grzech. Bo skoro ślub, to „dopóki śmierć nas nie rozłączy”. Kobiety w takich związkach targane są przez wyrzuty sumienia i wydaje im się, że nie ma dobrego wyjścia, że w imię danych kiedyś przyrzeczeń powinny trwać, wybaczać i kochać. I co z tego, że mąż nie szanuje? Nie kocha? Poniża? Ale jest.
Nie, historia Agaty i Marcina nie jest historią konkretnego związku. Ale fragmenty tej historii dotykają większości kobiet. I być może, dlatego pojawiają się pytania czy wydarzyła się naprawdę. Takie historie dzieją się wokół nas. Każdego dnia. 

„Dlatego mnie kochasz” to dla mnie historia toksycznego związku, skąd taki tytuł?
Dla mnie historia Agaty to nie tylko toksyczny związek. To nadzieja, miłość, walka. To portret kobiety, która znajduje w sobie siłę, by przerwać relację, która ją niszczyła. Tak, miała szczęście. Nikt jej nie wyklął, mogła liczyć na rodzinę, na przyjaciół, nawet na teściową. Ale decyzje podejmowała sama. Musiała dojrzeć, zrozumieć, że jej życie wcale się nie skończyło, że jest na tyle młoda, że wszystko przed nią. Musiała zaakceptować siebie i pogodzić się z tym, co się wydarzyło, pozwolić się kochać. „Dlatego mnie kochasz” czyli „kochasz mnie pomimo wszystko, akceptujesz mnie, bierzesz mnie taką, jaka jestem, ze wszystkimi wadami i zaletami, z całą moją historią. Wiesz, co się wydarzyło, a mimo to chcesz ze mną być.” 

Jak wygląda Pani przebieg powstawania powieści?
Najkrócej? Pojawia się pomysł, siadam i piszę:) A poważnie, najpierw rzeczywiście pomysł. Kiedy wiem, o czym lub o kim chcę napisać, zaczynam o tym myśleć, powoli wyobrażam sobie poszczególne sytuacje. Analizuję w myślach zachowanie kreowanych przeze mnie bohaterów. I piszę. Nie robię konspektu – kiedyś próbowałam, ale potem tak daleko odeszłam od tego, co napisałam, że stwierdziłam, iż nie ma sensu. Nigdy nie wiem, w jakim kierunku potoczy się akcja. Moi bohaterowie są zbyt niepokorni, aby trzymać ich w sztywnych ramach.
Kiedy jest pomysł, i wena, wówczas wystarczy otworzyć plik i pisać ciąg dalszy, wtedy czas przestaje mieć znaczenie a godziny upływają zbyt szybko:). Czasem jednak zdarza się, że w głowie jest czarna dziura a sklecenie najprostszego zdania graniczy z cudem. Wówczas na jakiś czas daję sobie z daną historią spokój. Na szczęście nigdy nie piszę jednej rzeczy, zazwyczaj mam na tapecie dwie, trzy, więc otwieram coś innego i tam piszę. Zapisuję każdy pomysł, nigdy nie wiem, kiedy mi się przyda. Nie znaczy to, że z każdego pomysłu powstanie powieść, bo niekiedy jest tak, że w jednej historii znajdą się dwa czy trzy epizody, które tam akurat pasują, a w pierwotnym zamyśle miały dotyczyć czegoś zupełnie innego.  Moi bohaterowie towarzyszą mi cały czas, w głowie, niczym w filmie, pojawiają się kolejne sceny, klatka po klatce. Bywa jednak i tak, że kiedy napiszę jakiś fragment i przeczytam go, dajmy na to następnego dnia, dochodzę do wniosku, że jest totalnie bez sensu. Wówczas go wycinam. I zaczynam od nowa.  Zdarza się też, że piszę ciurkiem, na przykład przez trzy – cztery tygodnie i mam gotową historię.  Za każdym razem jest inaczej i to jest piękne. Nigdy nie wiem, co mnie czeka:)

Czy zżywa się Pani z bohaterami swoich powieści?
Jak wspomniałam wcześniej, kiedy mam pomysł i pracuję nad jakąś historią, bohaterowie towarzyszą mi cały czas. Trudno wówczas nie zżyć się z nimi. Jednych lubię bardziej, innych mniej, jak w życiu. Zawsze jednak próbuję zrozumieć, co nim/nią kierowało, że zachował/a się tak a nie inaczej? Przecież nikt nie jest do szpiku kości zły, ani tym bardziej nie chodzi w aureoli świętości. Każdy ma wady i zalety, targają nim różne emocje, które trzeba zrozumieć. Absolutnie każdemu daję szansę. W każdej jednak historii mam swojego ulubionego, no cóż, nic na to nie poradzę:)

Co pojawiło się pierwsze: historia Agaty i Marcina, czy tytuł książki?
Najpierw była historia, tytuł pojawił się na samym końcu. Agata powstawała długo, za każdym razem, gdy do niej wracałam coś poprawiałam, wykreślałam, dopisywałam. Zmieniałam też tytuły, bo jakoś żaden mi nie pasował. Kiedy książka była już w wydawnictwie i prace nad nią ruszyły pełną parą, usłyszałam „tytuł”. Miałam wiele pomysłów, ale wciąż szukałam, bo w każdym było coś nie tak. Przedstawiałam swoje propozycje, aż w końcu dostałam maila „mamy tytuł”. Z nadesłanych propozycji zostało wybrane „Dlatego mnie kochasz”, a ja, kiedy wpisałam te trzy słowa na początku historii Agaty, powiedziałam sama do siebie „dokładnie tak”!

Czy powstaje już kolejna powieść?
TAK! I myślę, że po historii Agaty i Marcina będzie to nie lada zaskoczenie.

Pani Magdaleno dziękuję serdecznie za poświęcony czas i czekam z niecierpliwością na kolejną zapowiadaną powieść.
9 komentarzy:

 1. Zainteresowała mnie odpowiedź Autorki na pytanie o tworzeniu książki. Myślę, że konspekty warto robić :) wiadomo, zawsze się odbiega od niego, to normalne, ale ja, skrobiąc coś tam swojego ,nie wyobrażam sobie nie wetknąć swojego pomysłu w przygotowany szablon

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak widać ile osób, tyle metod pisania ;) najważniejsze, że wszystkie prowadzą do określonego celu :) życzę powodzenia w "skrobaniu" i ciepło pozdrawiam :) Magda

   Usuń
  2. Dziękuję Pani Magdaleno za wizytę :)

   Usuń
  3. cała przyjemność po mojej stronie :)

   Usuń
 2. Podobają mi się zarówno pytania jak i odpowiedzi. super.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wow, wywiad wyszedł Ci świetnie. A książkę "Dlatego mnie kochasz" chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawy wywiad, przeczytałam z zainteresowaniem, bo i książkę mam w dalszych planach.

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetny wywiad. Dziękuję i gratuluję

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za pozostawiony ślad....

Wg. ocen

10/10 (25) 2/10 (2) 2013 (1) 3/10 (6) 4/10 (10) 5/10 (13) 6/10 (27) 7/10 (98) 8/10 (203) 9/10 (122)

Wydawnictwa

Fundacja Elbląg (1) Galeria Książki (23) Instytut Wydawniczy Erica (28) Państwowy Instytut Wydawniczy (1) Warszawska Firma Wydawnicza (1) wydawnictwo Anakonda (3) wydawnictwo Bellona (3) wydawnictwo CZARNA OWCA (56) wydawnictwo Druga Strona (1) wydawnictwo Filia (3) wydawnictwo Flosart (1) wydawnictwo G+J (8) wydawnictwo Grodkowskie (2) wydawnictwo Harlequin Mira (43) wydawnictwo Helion (13) wydawnictwo M (23) wydawnictwo Noir Sur Blanc (3) wydawnictwo Oficynka (13) wydawnictwo Otwarte (7) wydawnictwo Prószyński i S-ka (41) wydawnictwo Replika (2) wydawnictwo Skrzat (5) wydawnictwo Święty Wojciech (4) wydawnictwo Wydawca.net (1) wydawnictwo Zysk i S-ka (15) wydawnictwo: Agencja Wydawnicza EkoPress (1) wydawnictwo: Akurat (6) wydawnictwo: Albatros (9) wydawnictwo: Amber (3) wydawnictwo: Black Publishing (4) wydawnictwo: BOSZ (1) wydawnictwo: Bukowy Las (1) wydawnictwo: Burda Książki (4) wydawnictwo: COMM (1) wydawnictwo: Compagnia Lingua (1) wydawnictwo: Damidos (1) wydawnictwo: Dolnośląskie (5) wydawnictwo: Dom Wydawniczy REBIS (5) wydawnictwo: Dreams (6) wydawnictwo: e-bookowo (2) wydawnictwo: Egmont (4) wydawnictwo: Esprit (2) wydawnictwo: Fabryka Słów (1) wydawnictwo: Feeria (16) wydawnictwo: Filologos (1) wydawnictwo: Firma Księgarska Olesiejuk (1) wydawnictwo: Fronda (1) wydawnictwo: Gemlinz (1) wydawnictwo: Goneta (1) wydawnictwo: Grupa Wydawnicza Foksal (12) wydawnictwo: Hachette (3) wydawnictwo: HarperCollins (16) wydawnictwo: Illuminatio (2) wydawnictwo: Impuls (1) wydawnictwo: Insignis (8) wydawnictwo: Iskry (1) wydawnictwo: JanKa (2) wydawnictwo: Jedność (2) wydawnictwo: K.E. Liber (1) wydawnictwo: Kaligrafia (1) wydawnictwo: Kobiece (1) wydawnictwo: Kwiaty orientu (1) wydawnictwo: Literackie (7) wydawnictwo: Lucky (1) wydawnictwo: MAG (2) wydawnictwo: Mamiko (1) wydawnictwo: Media Rodzina (5) wydawnictwo: MG (9) wydawnictwo: Między Słowami (5) wydawnictwo: MUZA SA (14) wydawnictwo: Nasza Księgarnia (15) wydawnictwo: NOMOS (1) wydawnictwo: Novaeres (33) wydawnictwo: Nowy Świat (3) wydawnictwo: Oskar (1) wydawnictwo: Ossolineum (1) wydawnictwo: Pascal (2) wydawnictwo: Philip Wilson (1) wydawnictwo: Poligraf (1) wydawnictwo: Powergraph (4) wydawnictwo: Prozami (3) wydawnictwo: Psychoskok (3) wydawnictwo: Radwan (1) wydawnictwo: Rebis (12) wydawnictwo: Replika (7) wydawnictwo: rozpisani.pl (2) wydawnictwo: RW2010 (2) wydawnictwo: Samsara (1) wydawnictwo: SOL (3) wydawnictwo: Studio Astropsychologii (3) wydawnictwo: Świat Książki (4) wydawnictwo: Termedia (1) wydawnictwo: Triglav (1) wydawnictwo: Uroboros (3) wydawnictwo: Vesper (2) wydawnictwo: Videograf (25) wydawnictwo: Vital (5) wydawnictwo: Vivante (1) wydawnictwo: WAM (1) wydawnictwo: Warbook (2) wydawnictwo: Warszawska Firma Wydawnicza (34) wydawnictwo: Warszawska Grupa Wydawnicza (3) wydawnictwo: Weltbild (1) wydawnictwo: WGW (1) wydawnictwo: Wielka Litera (1) wydawnictwo: Wieża Czarnoksiężnika (1) wydawnictwo: wydawnictwo Krytyki Politycznej (3) wydawnictwo: Zielona Sowa (1) wydawnictwo: Znak (31) wydawnictwo: Znak emotikon (1) wydawnictwo: Znak Między słowami (1) wydawnictwo: Zwierciadło (3)

Autorzy

Aaronovitch Ben (1) Abercrombie Joe (1) Adamik Marek (1) Adams Iga (1) Ahlquist Diane (1) Albert Elisa (1) Alsterdal Tove (1) Altmann Andreas (1) Anders de la Motte (1) Andersen H. Ch. (1) Anderson Louise (1) Anderson Marina (1) Andresky Sophie (1) Archimowicz Katarzyna (2) Arnesen Laura (1) Arrou-Vignod Jean-Philippe (1) Arthur Keri (4) Asbjornsen Peter Christen (1) Asher Bridget (1) Atkinson Kate (2) Baccalario Pierdomenico (1) Baily Virginia (1) Baker Kline Christina (1) Bancarzewska Wiesława (2) Barciś Artur (1) Barrie James Matthew (1) Bartłomiejczyk Krystyna (1) Bartsch Carina (1) Basiura Bartłomiej (1) Bastille J.W. (1) Bauer Ewa (1) Bąkiewicz Grażyna (1) Bednarczyk Piotr (1) Benton Frank Dorothea (1) Berg Konrad (1) Bernard Julia (2) Bertram Rüdiger (1) Beśka Krzysztof (3) Betts A.J. (1) Bębenek Kacper (2) Bęś Paweł (1) Bichalska Anna (1) Biedroń Halina (1) Bigos Justyna (1) Bin Ladin Carmen (1) Binchy Maeve (1) Binkowska Magdalena (1) Bińczycka-Kołacz Iwona (1) Blakley- Cartwright/ Johnson (1) Bliza (1) Bodzoń Krzysztof (1) Bohg Constanze (1) Boie Kirsten (1) Bojarski Paweł (1) Bosco Federica (1) Boyne John (1) Bradley Alan (1) Bradshaw John (1) Branicka Anna Elżbieta (1) Braun Danka (1) Brewiński Waldemar Andrzej (1) Brink André (1) Bromberg K. (5) Bronowicz Monika (1) Brontë Emily (1) Browning Amanda (1) Bryan Helen (1) Bryant Nigel (1) Brzostowski Marcin (1) Brzozowicz Grzegorz (1) Brzóska Anna (1) Bunn Davis (1) Busquets Milena (1) Camp Candace (2) Campbell Drusilla (1) Campell Powell William (1) Canavan Trudi (1) Carew Opal (1) Carr Robyn (1) Cassella Carol (1) Cast P.C. (6) Cejrowski Wojciech (1) Cervenak Juraj (4) Chaczko Renata (1) Chamberlain Diane (1) Chandler Elizabet (Mary Claire Helldorfer) (2) Chauran Alexandra (1) Cherezińska Elżbieta (5) Child Lincoln (1) Child Preston (1) Chima Williams Cinda (6) Chirovici E.O. (1) Chmura Natalia (1) Chodakowska Ewa (1) Cholewa Michał (1) Chołota Sylwia (1) Cichoń Waldemar (1) Cichowlas Robert (2) Cieśla Aleksander (1) Cioczek Adam (1) Claivenrow Lena (1) Cleeves Ann (1) Cohn Rachel (2) Coloma Cindy (1) Consilia Maria (1) Cornwell Bernard (5) Croggon Alison (2) Cygler Hanna (1) Czarkwiani Jolanta (1) Czecholewski Rafał (1) Czelej Anna (1) Czerski Konrad (1) Czuksanow Witold (1) D`Aprix Sweeney Cynthia (1) Dan T. Sehlberg (1) Danticat Edwidge (1) de Blasi Marlena (1) De Los Santos Marisa (1) Denham Holly (1) Deptuła Paulina Marta (1) Despain Bree (3) DeStefano Lauren (1) Deyes Alfie (1) Dębowska Katarzyna Anna (1) Di Angeli-Ilovan Lucie (1) Dilloway Margaret (1) Domagalski Dariusz (1) Domańska Aleksandra (1) Donovan Rebecca (3) Dostojewski Fiodor (1) Draus Edyta (1) Drewery Kerry (1) Droga Katarzyna (2) Drożdż Jan (1) Drzewiecka Anna (1) Dunant Sarah (1) Dyer Wayne W. (1) Dziedzic-Chojnacka Dorota (1) Edwards Kim (1) Edwards Rosy (1) Edwardson Ake (1) Edwardsson Eryk (1) Ekman Kerstin (1) Eliach Yaffa (1) Ellison J.T. (2) Enerlich Katarzyna (1) Evans Richard paul (1) Fante John (1) Felicjańska Ilona (1) Felsztinski Jurij (1) Ficner-Ogonowska Anna (3) Filip Grzegorz (1) Fitzek Sebastian (1) Fitzpatrick Becca (2) Flejszer Patrycja (1) Flynn Gillian (2) Foley Lucy (1) Frączyk Izabella (1) French Tana (1) Funke Cornelia (1) Furnivall Kate (1) Gabor Monika (1) Gajewska Zuzanna (1) Gala Antonio (1) Galsworthy John (1) Gamberale Chiara (1) Gargaś Gabriela (1) Gąsiorowska Dorota (2) Gerritsen Tess (1) Gibas Jarosław (1) Gilbert Elizabeth (1) Gilman Susan Jane (1) Glass Cathy (1) Goldstein Meredith (1) Gołembiowska Beata (2) Gołębiewska Ilona (4) Gong Ji-Young (1) Gooden Philip (1) Gordimer Nadine (1) Gordon Lucy (1) Gortner Christopher W. (1) Gowda Shilpi Somaya (1) Górska Renata (2) Grabowska Ałbena (2) Grabowski Artur Daniel (1) Graff Marzanna (1) Graham Heather (1) Graham Lynne (1) Grey Juliet (1) Grochola Katarzyna (1) Groszek Jacek (1) Grygier Marcin (1) Grzebyk Bożydar (1) Grzelak Agnieszka (3) Gubała Katarzyna (2) Gulda Przemysław (1) Gutowska-Adamczyk (1) Haber Olga (2) Hacz Joanna (1) Hady Sasza (1) Hamilton Laurell K. (1) Hannah Sophie (1) Harmon Amy (2) Harrington Nina (1) Harrison A.S.A. (1) Hart Jessica (1) Hart Megan (1) Hašek Jaroslav (1) Heinichen Veit (1) Hellberg Christian (1) Helprin Mark (1) Henel Łukasz (1) Herbich Anna (1) Herrmann Elisabeth (1) Hill Stuart (1) Hollanek Urszula (1) Hop Justyna (1) Hop Wiesław (1) Howarth Stuart (1) Hybel Marcin (1) Iwasaki Mineko (1) Jamroziński Tomasz (1) Janicki Kamil (1) Janosch (Horst Eckert) (1) Janowski Aleksander (2) Januszewska Krystyna (1) Jarosz Ewa (1) Jax Joanna (3) Jean Des Cars (1) Jefferies Dinah (1) Jeromin-Gałuszka Grażyna (3) Jędrzejczak Kacper (1) Jio Sarah (1) Johansen Erika (1) Julliand Anne-Dauphine (1) Jun'ichi Watanabe (1) Jung Izabela (1) Juska Jane (1) Kadyna Bruno (1) Kalicińska Małgorzata (1) Kalniete Sandra (1) Kamal Sheena (1) Kańtoch Anna (1) Kapela Jaś (1) Karpińska Anna (1) Kasiuk Anna (1) Kate Aluren (1) Kate Lauren (1) Kava Alex (8) Kavoukis Lefteris (1) Kawczyńska Izabela (1) Kawka Magdalena (1) Kaye Marilyn (1) Kaźmierczak Ula (1) Kekus Anna (2) Kern Johanna (1) Kienzler Iwona (1) Kimura Rei (1) King Samantha (1) King Stephen (1) Kinsella Sophie (1) Kleinbaum N.H. (1) Kłobus Elżbieta (1) Knaak Richard A. (1) Knight Michelle (1) Kochanowicz Małgorzata (1) Kołakowska Agata (3) Kołczewska Katarzyna (1) Kołodziej Gaja (1) Kołosowska Magdalena (1) Koomson Dorothy (1) Koperski Sebastian (1) Korczyński Andrew (1) Kordel Magdalena (8) Korniejenko Agnieszka (1) Koryl Janusz (1) Kos Hanna Maria (1) Kosik Rafał (1) Kosiński Jerzy (1) Kosmowska Barbara (1) Kotarska Maja (1) Kowalska-Pamięta Hanna (1) Kozar Dominik (1) Krakowiak Hanna (1) Krasna-Korycińska Małgorzata (1) Krentz Jayne Ann (1) Kristjansson Snorri (1) Król Jolanta (1) Kruszewska Joanna (1) Kruszyńska Marta (1) Kubica Mary (2) Kulpa Piotr (3) Kulus Magdalena (1) Kur Maciej (1) Kuza Tomasz (1) Kyrcz Kazimierz (2) Läckberg Camilla (8) LaGrow Cathy (1) Lakotta (1) Lakotta Consilia Maria (2) Lashner William (1) Lauren Christina (1) Lawrence Kim (1) Lech Lucy (1) Levin Ira (1) Lewandowski Maciej (1) Lewcun Katarzyna (1) Lewis Clive Staples (1) Lilley R.K. (2) Lindell Unni (3) Lingas-Łoniewska Agnieszka (5) Litwinienko Aleksander (1) Litwinowie Anna i Siergiej (1) Logan Samantha (1) Lore Pittacus (1) Loren Sophia (1) Loter Marcin (1) Lotz Sarah (1) Lowry Lois (3) Lupton Rosamund (1) Łacina Anna (1) Łańcucka Joanna (1) Łatynina Julia (1) Łęcka Weronika (1) Łochowska Katarzyna (1) Łucja Legun (1) Łukarski Oskar (1) Maas Sarah J. (3) Macomber Debbie (5) Maczyńska Pati (1) Magaczewska Marta (1) Majewska-Brown NIna (2) Majgier Katarzyna (1) Makowski Ryszard (1) Malarkey Tucker (1) Malinowski Łukasz (2) Maliszewski Kornel (1) Mallery Susan (2) Man Matylda (1) Markham Wendy (1) Marklund Liza (3) Marków Magdalena (3) Marriott Zoë (1) Martenka Henryk (1) Marzec Piotr (1) Marzi Christoph (1) Maskame Estelle (3) Maślanka Mariusz (1) Matthews Carole (1) Maynard Joyce (1) Mazzeti Katarina (1) McCullough Collen (1) McNish Cliff (1) McPartlin Anna (1) Medard Melchior (1) Menten Tosca (1) Menzel Iwona (1) Meyer Stephenie (4) Michaelis Antonia (1) Michalak Katarzyna (15) Miguel de Cervantes (1) Mikołajewska Ola (1) Milczarek Krzysztof (1) Miller Derek (1) Miller Kare (1) Miller Santo Courtney (1) Mirek Krystyna (3) Missler Chuck (1) Miszczuk Joanna (1) Mlek Katarzyna (3) Modelska Aneta (1) Moe Jorgen (1) Montelius Magnus (1) Montero Manglano Luis (1) Morais C. Richard (1) Moresco Manuela (1) Morgan Vered (1) Mori Carla (1) Mortimer Carole (1) Mossakowski Paweł (1) Mott Jason (1) Mozer Beata (1) Mróz Remigiusz (3) Mularczyk Monika (1) Münzer Hanni (2) Muszyński Piotr (1) Najdecka Lena (1) Nedoma Gabriela (1) Nesser Hakan (2) Neuhaus Nele (1) Nicholls Sally (1) Niemycki Mariusz (2) Nilsson Johanna (1) Norman Hilary (1) Noszczyńska Danuta (1) Nothomb Amelie (1) Nowak Kacper (1) Oleś-Owczarkowa Teresa (1) Olinkiewicz Karolina (1) Olss A.E. (1) Olszanowska Agnieszka (1) Onitzch Marta (1) Opiat-Bojarska Joanna (1) Orłowski Marek (1) Ornacka Ewa (1) Orzelska Sandra (1) Orzeszkowa Eliza (1) Ostachowicz Igor (1) Oswald Georg M. (1) Pachocki Dariusz (1) Pacia Monika (1) Pawelec Bogda (1) Pawełek Jakub (1) Pawlak Romuald (1) Pawłowski Dariusz (1) Pelzer Dave (1) Persson Giolito Malin (2) Persson GW Leif (1) Petersen Anne Helen (1) Peterson Tracie (1) Philip K. Dick (1) Piasecka Ludmiła (1) Piecyk Anna (1) Piega Anna (1) Pieniążek Angelika (1) Pilipiuk Andrzej (1) Piotrowski Przemysław (2) Polkowski Jan (1) Pomiećko Marcin (1) Pondo Aneta (1) Popescu Adriana (1) Posacki Aleksander SJ (1) Poznanski J.B. (1) Preston Douglas (2) Protasiuk Michał (1) Pruchniewska Agata (1) Pruska Agnieszka (2) Prusky Wawrzyniec (1) Puzyńska Katarzyna (1) Pytlakowski Piotr (1) Rain J.R. (1) Rajchel Maria Cecylia (1) Reber Tina (2) Redondo Dolores (3) Rem Magda (1) Richtel Matt (1) Riley Lucinda (3) Riordan Rick (1) Robinson Marilynne (1) Rodriguez McRobbie Linda (1) Roe Andrew (1) Roelofs Sandra E. (1) Rogala Joanna (1) Rogala Małgorzata (1) Rogers Rosemary (2) Rogińska Natalia (1) Rolińska Joanna (1) Ross Kathryn (1) Ross Robert (1) Rossiter Nancy (1) Rozbicki Wiesław (1) Rozmus Piotr (1) Rudnicka Olga (4) Rudnik Mila (1) Rudzka Teresa Monika (1) Ruge Eugen (1) Rusch Scott M. (1) Rutherfurd Edward (1) Rychter Zofia (1) Saddler Adrian (1) Sakiewicz Tomasz (1) Sakurazaka Hiroshi (1) Sałek Tadeusz (1) Sanajew Paweł (1) Saramonowicz Małgorzata (2) Sardou Romain (1) Sasson Jean (1) Sawicki Andrzej (1) Scarpaleggia Giulia (1) Schmitt Eric- Emmanuel (1) Schröeder Patricia (1) Schulmeyer Heribert (1) Scott James (1) Senator Martyna (1) Seno Ewa (1) Serraillier Ian (1) Severin Tim (1) Shaw Chantelle (1) Sheridan Mia (2) Shipman Viola (1) Shrestha Romio (1) Shrestha Sophie (1) Shreve Anita (1) Siatecki Alfred (1) Siedlar-Kołyszko Teresa (1) Siedlecka Sylwia (1) Sigler Scott (1) Sigurdardóttir Yrsa (1) Sikorska-Celejewska Agnieszka (1) Simonsohn Barbara (2) Skeate Sarah (1) Skrok Zdzisław (1) Skwark Dorota (1) Snyder Maria V. (1) Sokołowski Igor (1) Sokół Monika (1) Sołogub Fiodor (1) Soucy Gaetan (1) Sowa Aleksander (2) Spalding Nick (1) Spencer-Wendel Susan (1) Spindler Erica (6) Staniszewska Zofia (1) Stark Raven (1) Stec Ewa (1) Stedman M.L. (1) Stefanelli Maria (1) Stegner Jerzy (1) Stepnova Marina (1) Stevens Taylor (1) Stężała Tomasz (1) Stiefvater Maggie (2) Stovrag Joanna (1) Strzelec Anna (1) Surma "Surpiko" Przemysław (1) Susdorf Marek (1) Swann Leonie (1) Swyler Erika (1) Sykat Joanna (1) Syty Jakub (1) Szaciłło Karolina (1) Szaciłło Maciej (1) Szadkowska Oliwia (1) Szałwoni Anna (1) Szczepanik Kathrin (1) Szczesiak Monika (1) Szczyt Marek (1) Szewczyk Adam (1) Szewioła-Nagel Katarzyna (1) Szmidt Robert T. (1) Szostak Wit (1) Szwaja Monika (1) Szwechłowicz Joanna (1) Szymańska Justyna (1) Szynkowska Beata (1) Szypowska Maria (1) Szyszkin Witalij (1) Tauman Witold (1) Taylor John (1) Tequila Michael (1) Todd Anna (2) Trojanowska Sylwia (1) Truc Olivier (1) Twardowski J. ks. (1) Tyl Aleksandra (1) Tylewicz Arleta (1) Tymiński Piotr (1) Unger Lisa (1) Urbanowicz Artur (2) Urbanowicz Katarzyna Anna (1) Uschmann Oliver (1) Uznańska Katarzyna (1) Van Draanen Wendelin (1) VanderMeer Jeff (1) Vargas Witold (1) Vighy Cesarina (1) Vincent V. Severski (2) Volo Fabio (1) Voranau Vital (1) Wachnicka Dorota (1) Wade Becky (1) Walczak Iwona J. (1) Walczak-CHojecka Agnieszka (1) Warda Małgorzata (1) Wardziak Andrzej (3) Wasilenko Agata (1) Wasilewska Kaja (1) Wąsiewicz Andrzej (1) Weber-Gartner Manfred (1) Weinkiper-Hälsing Dagmara (1) Wesołowska Aleksandra (1) Wiggs S. (1) Wilska Anna (1) Winget Larry (1) Wivel Marie (1) Wojciechowska Martyna (1) Wojdowicz Agnieszka (2) Wolski Marcin (1) Wonderful Mr. (1) Woolf Virginia (1) Woźniczka Katarzyna (1) Wójcik Daniela (1) Wójcik Grzegorz (1) Wróbel Ewa (1) Wróbel Jan (2) Wylie Trish (1) Wysocky Mike (1) Young Suzanne (2) Young William Paul (1) Zaborowska Marta (2) Zafon Carlos Ruiz (1) Zając Anna (1) Zborowski Zbigniew (1) Zender Wiktoria (1) Ziembicka Bogna (1) Ziemiański Andrzej (1) ZInczenko David (1) Zöller Elisabeth (1) Zwoliński Andrzej (1) Zych Paweł (1) Zyskowska-Ignaciak Katarzyna (3) Żądło-Jadczak Agnieszka (1) Żur Paulina (1) Żurakowska Małgorzata (1)

Serie

Alibi (2) Baztan (2) Bohatyr (1) cykl "Wojny Wikingów" (1) Czarna Seria (32) Czarnoksiężnik (1) Czerwona Seria (3) Olimpijscy Herosi (1) Opowieści z pasją (2) Północna Droga (4) seria o komisarzu Van Veeterenie (1) seria z czarnym kotem (1) Seria z tulipanem (1) seria: A...B...C (4) seria: After (2) seria: Annex (1) seria: Antilia (1) seria: Babie lato (1) seria: Blask Corredo (3) seria: Bohatyr (1) seria: Chemiczne światy (1) seria: Coolman i ja (1) seria: cykl o Anicie Blake (1) seria: Czarownice z Wolfensteinu (2) seria: Czas zamknięty (1) seria: Cztery Pory Roku (1) seria: Dawca (3) seria: Dimily (3) seria: Dolina Baztan (1) seria: Dziedzictwa planety Lorien (1) seria: Finn (1) seria: Gambit (1) seria: Gorzka czekolada (1) Seria: Historia 2.0 (2) seria: Hollows (1) seria: Kampanie Kazimierza Luxa (1) seria: Kampanie Richarda Sharpe`a (1) seria: KISS (2) seria: Kod Szekspira (1) seria: kolory życia (1) seria: Kroniki Dziedziców (5) seria: Kroniki Icemarku (1) seria: Maggie O`Dell (2) seria: Malownicze (3) seria: Morze Drzazg (1) seria: Nielegalni (2) seria: Niepokorne (1) seria: Oddechy (3) seria: Pan na Wisiołach (3) seria: Parabellum (2) seria: Pasje i namiętności (1) seria: Pellinor (1) seria: Pieśń Alaski (1) seria: Piraci Północy (1) seria: Pocałunek Anioła (2) seria: Poczekajkowa (4) seria: Poza czasem (1) seria: Prawdziwe Historie (1) seria: Prawo Millenium (1) seria: Program (2) seria: Prowincja (1) seria: Real Life (1) seria: Saga Bałkańska (1) seria: Saga o Walhalli (1) seria: Samotny Krzyżowiec (1) seria: Seria kwiatowa (1) seria: Smak dorosłości (3) seria: Smaki Życia (1) seria: Smocza krew (1) seria: Southern Reach (1) seria: Stulecie Winnych (2) seria: Szczury Wrocławia (1) seria: Szeptem (2) seria: Szklany tron (3) seria: Szmaragdowa seria (4) seria: Szpunt do Antałka (4) seria: trylogia generacje (1) seria: Trzy Siostry (2) seria: Upadli (1) seria: W kratkę (1) seria: W kręgu mocy Partholonu (1) seria: Wiking (1) seria: Z Czarnym Kotem (1) seria: Z Kokardką (1) seria: Zbrodnia w Bibliotece (2) seria. Saga o Zychyrianie (1) Siedem Królestw (1) Trylogia Arturiańska (1) Trylogia Twierdza Magów (1) Wampir do wynajęcia (1) Zew Nocy (5)