Stos za pytanie - odpowiedzi cz. I

07:29 Z książką w dłoni 16 Comments

Przyszła pora, aby rozpocząć odpowiadać na Wasze pytania. Postanowiłam podzielić te odpowiedzi na części. Wszystkich chętnych było 39 - czyli ładnie mi się podzieliło na 13 osób na każdą część.
Dziś pierwsza 13 i ich pytania :) To zaczynamy!


·  1.        Czytelnik7

W jakich kategoriach traktujesz książki? Tylko jako oderwanie od rzeczywistości, dobrą zabawę, czy pełnią w Twoim życiu rolę drogowskazów?
Nigdy nie traktowałam książek, jako drogowskazy, które miały mi pokazać, jaką mam podjąć drogę czy zasugerować, co mam zrobić. Jak wiadomo jest to najczęściej fikcja literacka, a życie to nie fikcja. Traktuję je, jako oderwanie od rzeczywistości, formę zapomnienia od problemów, odreagowania.

Pamiętasz jaka była pierwsza książka, która wywarła na Ciebie duże wrażenie?
Niestety nie mogę sobie przypomnieć L

Czym zaczytywałaś się w latach szkolnych?
Będąc w szkole podstawowej, tak już w ostatnich latach nauki zaczytywałam się książkami Kinga i Mastertona.

·  2.       awiola

Jeśli mogłabyś zabrać na bezludną wyspę jedną książkę – jaki byłby jej tytuł?
Oj miałabym dylemat, bo do głowy przychodzą mi dwa tytuły: „Mistrz i Małgorzata” oraz „Zbrodnia i kara”. To książki, które wywarły na mnie niesamowite wrażenie, jako lektury szkolne. Chętnie przeczytałabym je raz jeszcze.

W jaki sposób układasz swoje książki na półkach. Czy masz jakiś system?
Z tym układaniem książek to mam problem. Niestety nie mam odpowiedniego regału na książki a jedynie dwie półki, na których mieszczą się po dwa rzędy książek. Niestety wszystkie mi się nie mieszczą. Obecnie książki mam posegregowane w ten sposób, że te tytuły, które jeszcze przede mną stoją na tych właśnie półkach plus jednak półka w szafce. A książki przeczytane: część w 2 pudłach a druga część u koleżanki w czytaniu.

Co uważasz za swój największy sukces w swojej przygodzie z blogiem  książkowym?
Największym sukcesem jest to, że moje opinie, bo ciężko je nazwać recenzjami ;) są bardziej rozbudowane. Można to zauważyć bardzo dobrze zaglądając choćby w posty z 2011 roku, kiedy to opinia to zaledwie kilka zdań, teraz sukcesywnie je rozbudowuję. Raz wychodzi mi lepiej raz gorzej, ale już przynajmniej wyglądają po części tak jakbym chciała.

·  3.       Aga CM

Jak narodziła się Twoja pasja czytania?
Czytać zaczęłam gdzieś w wieku 5 lat. Nie przypominam sobie, aby rodzice mi czytali czy to do snu, czy tak po prostu. Spodobało mi się to na tyle, że w wieku jakichś 6-7 lat rodzice założyli mi kartę biblioteczną i mogłam oddawać się lekturom, a trochę ich wtedy do domu znosiłam ;)

Na temat jakiej książki było ci najtrudniej się wypowiedzieć?
Konkretnego tytułu nie podam, bo było ich kilka. Często mam problem z opisaniem swoich emocji zarówno po bardzo dobrej jak i tej gorszej książce, która nie wywarła na mnie wrażenia.

Jakich cech ludzkich nie lubisz?
Zawiści, fałszu, braku empatii, kłamstwa

· 4.        Anek73

Ile egzemplarzy książek liczy Twoja biblioteczka?
Na dzień dzisiejszy jakieś 460.

Co lubisz robić bardziej: czytać czy wyszywać?
To mi zadałaś trudne pytanie. Tak naprawdę obie te rzeczy lubię robić. Jeśli mam ochotę na wyszywanie to siedzę od rana do wieczora, a gdy mnie już tak zdenerwuje, to biorę książkę. I tak w sumie na zmianę. Mam to szczęście, że nie siedzę bezczynnie przed telewizorem, bo zawsze mam, co robić.

Jaką książkę zabrałabyś na bezludną wyspę i dlaczego?
Na to pytanie już odpowiedziałam u awioli J

· 5.        Martyna K

Jaka przeczytana ostatnio książka wywarła na Tobie największe wrażenie?
Ostatnio największe wrażenie zrobiły na mnie „Sieroce pociągi”.

Jaką książkę poleciłabyś osobie zaczynającej swoją przygodę z czytaniem?
Zawsze miałam z tym problem, aby polecić książkę komuś, kto dobiera zaczyna przygodę z literaturą. Pewnie wypytałabym najpierw o to, co lubi? Bo tak chyba najłatwiej. Ale chyba na pierwszy raz zasugerowałabym jakąś lekką lekturę obyczajową.

Czy posiadasz inne pasje oprócz książek? Jakie?
Wyszywam haftem krzyżykowym od wielu lat, hardangerem również mi się zdarza. Oprócz tego tworzę biżuterię koralikową. To wszystko można zobaczyć na moim drugim blogu http://obsesjakasiulka.blogspot.com

6. madziusia

Wybitne dzieło literatury w unikatowym wydaniu dostępne tylko dla wybranych kontra 300 pozycji książkowych, które ukazały się w czasie kilku ostatnich tygodni. Którą opcję wybierasz?
Raczej to wybitne dzieło. Lubię pięknie wydane książki. Z racji wyuczonego zawodu nauczyciel-bibliotekarz miałam okazję zobaczyć pięknie oprawione w skórę księgi z masą ozdobnych elementów.

Jaka jest najcenniejsza książka w Twojej domowej biblioteczce i co stanowi o jej wartości? Mam na myśli książkę, która z różnych powodów ma dla Ciebie wartość np. sentymentalną.
Nie mam jeszcze takiej książki.

Gdybyś miała taką możliwość, z którym/którą z zagranicznych autorów/autorek wybrałabyś się pogawędkę przy kawie?
Dolores Redondo – strasznie spodobała mi się jej książka „NiewidzialnyStrażnik” wydana przez Czarną Owcę. Czekam z niecierpliwością na kontynuację.

7. Anne 18

Gdyby Twoje życie było książką, jaki byłby jej tytuł?
Nigdy nie miałam ochoty na napisanie książki, a już tym bardziej o sobie, nie chciałabym się aż tak uzewnętrzniać, nawet nadając bohaterom wymyślone imiona. Długo myślałam nad twoim pytaniem, może trochę banalnie to zabrzmi, ale jeśli już to byłaby to Walka o marzenie… i nic więcej nie napiszę ;)

Czy Twoja rodzina/znajomi wiedzą, że prowadzisz bloga? Jeśli tak to go oceniają?
Jeśli chodzi o rodzinę to wie brat, bratowa, kuzynki. Natomiast, jeśli chodzi o znajomych to wie ich więcej. Tak naprawdę trudno mi powiedzieć, jak je oceniają. Bardziej zaglądają na Obsesyjnie – rękodzieło Kasiulka, sprawdzając, co też ostatnio stworzyłam. Jakbym za długo nic nie umieszczała, to, co niektórzy potrafią zadzwonić i perfidnie spytać: A ty, co nic nie robisz?! Na blogu cisza!!!

Jaka jest Twoja definicja przyjaźni?
Przyjaźń ciężko zdefiniować. Przyjaźń to zaufanie, poleganie na sobie, umiejętność słuchania i radzenia. Nie wytykamy wad, poglądów – to przede wszystkim zrozumienie.

 Czym kierujesz się wybierając ze stosiku/ kupując książkę dla siebie?
Książki ze stosu dobieram na zasadzie wyzwań, które trwają w danym miesiącu. Natomiast przy zakupie, często i gęsto kieruję się okładką :/ , opinią innych, lub dość często również opisem na okładce.

Chciałabyś być krytykiem literackim? Uzasadnij odpowiedź.
Stanowczo nie! Chociaż może opiniując książki po części taką osobą jestem? To tak naprawdę trudne zadanie. Zarówno ciężko napisać się źle o książce wytykając jej wady, jak również w superlatywach ukazując zalety. Często brak mi słów, które w pełni określiłyby daną książkę.

8. Damian

Lubi Pani czytać i szydełkować, jak dzieli pani te dwie pasje? 
Czytam najczęściej w ciągu dnia, kiedy mąż jest w pracy, bo gdy plącze się po domu to się skupić nie mogę. A wyszywać zaczynam wieczorkiem. Chociaż zdarza się również, że robię to też odwrotnie. Wyszywam w ciągu dnia a czytam przed snem.

Czy jako nastolatka darzyła pani taką samą sympatią książki?
Tak. Czytać zaczęłam gdzieś na przełomie 5-6 roku życia. Książki już wtedy pochłaniałam w niesamowitym tempie. Przystopowałam jedynie w trakcie nauki w liceum, gdy rozpoczęłam studia powróciła ponownie do swego tempa czytania.

 Ile liczy sobie pani biblioteczka?
Na dzień dzisiejszy ok. 460 sztuk.

9. Moje Zaczytanie

Jak pielęgnujesz swoją miłość, że jesteś wciąż na etapie zakochania w jednym i tym samym mężczyźnie?
Tak naprawdę chyba nic nie robię ;) Z moim mężem znamy się od około 17 lat. Przed ślubem byliśmy ze sobą jakieś 7 lat, a teraz w kwietniu minęła nasza 7 rocznica ślubu. Chyba się dobrze dobraliśmy, mamy podobne pasje, interesuje nas ta sama muzyka, oboje lubimy jeździć motocyklami, czytać prawie te same książki – nudne, co? J

10. ma ra

Od jakiej książki zaczęła się Twoja czytelnicza przygoda?
Ojej trudne pytanie. Tak jak sięgam pamięcią to chyba od książek z serii „Poczytaj mi Mamo”, lub jakiegoś komiksu, bo w latach dziecięcych bardzo się w nich zaczytywałam.

Podobno nie ocenia się książki po okładce. Jak jest w Twoim przypadku?
Dobre pytanie. Staram się nie oceniać, chociaż jak widzę promocję i okładka zwróci moją uwagę to po nią sięgnę i przeczytam blurb. Często trafiają do mnie książki, których okładka nijak nie pasuje do zawartości, jest niedopracowana, nie przykuwa wzroku – a okazuje się, że to świetna lektura, która może stracić potencjalne grono czytelników ze względu właśnie na brzydką okładkę.

Co daje Ci prowadzenie tego bloga?
To zależy, którego ;) Jeśli chodzi o „Z książką w dłoni” – założyłam go, gdyż chciałam się dzielić z innymi swoimi emocjami na temat książek. Początki były słabiutkie a opinie… ech straszne, zaledwie kilka zdań. Jednak z czasem zaczęłam pracować nad swoimi warsztatem. Nie do końca może jeszcze jestem zadowolona, ale w porównaniu z tym, co było na początku to zrobiłam milowy krok w tej kwestii.
Natomiast „Obsesyjnie – rękodzieło Kasiulka” to blog, który założyłam zafascynowana blogiem Małgosi Piotrowskiej, który niestety już nie istnieje. To swego czasu zbiór wszystkich moim rękodzielniczych prac, jakie do tej pory zrobiłam.

·   11.      Sylwia Silviana

Jakie działania podejmiesz (podejmujesz), by rozpowszechniać wśród dzieci i młodzieży zamiłowanie do czytelnictwa?
Gdy pracowałam w bibliotece często organizowaliśmy spotkania biblioteczne, lekcje biblioteczne, zorganizowaliśmy Dzień Bibliotek, Święto Pluszowego Misia – wszystkie te wydarzenia były sygnowane oczywiście tematycznie książkami. Dzieciaki tak naprawdę chłonne są wiedzy. A według mnie najciekawszym dla nich zagadnieniem było, zagadnienie powstawania książki od autora do czytelnika.

Czy ukończony kierunek studiów nauczyciel-bibliotekarz jest zawodem Twoich marzeń? 
Tak. Od zawsze chciałam pracować wśród książek. Uwielbiam ich zapach, i nie ważne czy to biblioteka publiczna czy szkolna (w obu miałam okazję pracować), to, gdy wstawałam rano do pracy nigdy nie miałam myśli „Boże znowu musze tam iść!”, ta praca dawała mi satysfakcję.
Niestety obecnie nie pracuję w zawodzie, jednak mam nadzieję, że to się niedługo zmieni.

Czy wyobrażasz sobie swoje życie bez książek?
Nie. Skoro nie mam możliwość póki, co pracowania w bibliotece, księgarni, antykwariacie, to postanowiłam spełnić swoje jedno z większych marzeń – a mianowicie stworzenie własnej biblioteczki, a najlepiej by było, aby poświecić temu jeden pokój obstawiony regałami. Codziennie czytam, mało, kiedy jest taki dzień, że nie mam książki w dłoni, zawsze te kilka stron muszę przewertować.

·       12.   Alex Moriarty

Opisy jakiego autora uważasz za najbardziej magiczne i oddające nastrój powieści? 
Nie lubię książek, w których większą część stanowią opisy. Jednak jest jedna, która mnie właśnie opisami zauroczyła. To „Dar” Alison Croggon, nie spotkałam się do tej pory z książką, w której tak mało dialogów, a opisy to tak naprawdę majstersztyk. I właśnie te opisy tworzą historię. Pomimo tego, że w opinii napisałam, że nie podobały mi się właśnie te opisy, to całkiem niedawno wróciłam ponownie do tej lektury i tym razem pochłonęłam ją w ciągu kilku wieczorów.

Masz szansę przywrócić do życia jednego bohatera z wybranej książki. Kogo wybierasz? 
Eeee skoro autor kogoś uśmiercił to widocznie miał ku temu cel. Nikogo bym nie wskrzeszała :D Co będę ingerować w zamysł autora?

Sądzisz, że każdy powinien mieć marzenia? Dlaczego tak/nie ?
Oczywiście, że tak już nawet poprzez to, ze skoro o czymś marzymy, czegoś pragniemy, to z czasem przyjdzie taki czas, że to nasze marzenie się w końcu spełni, a my będziemy mieli satysfakcję, że poprzez swoją ciężką pracę doszliśmy do niego. I wtedy możemy postawić przed sobą kolejne zadanie/marzenie :)

·         13. Caroline Livre

 W co wierzysz?
Wierzę przede wszystkim w siebie, co jeszcze niedawno było niemożliwe. Sama ze sobą przeprowadziłam rozmowę, która wiele mi dała, pozwoliła przemyśleć pewne sprawy, nie zwracać uwagi na głupoty, żyć dniem dzisiejszym i nie oglądać się do tyłu i nie martwić jutrem.
Uwielbiam ten cytat:

Wiara to zrobienie pierwszego kroku, gdy nie masz nawet pewności, że następne stopnie drabiny istnieją.

Kogo kochasz?
Kocham męża, rodziców, brata. A przede wszystkim kocham samą siebie, za to, jaka jestem i nie zmieniam się na „życzenie’ innych. Nikt za mnie mego życia nie przeżyje.

W czym pokładasz nadzieję?
We własnych możliwościach, samozaparciu. Jakiś czas temu przekonałam się, że umysł organizmowi wysyła błędne informacje, gdy umysł mówi, nie dasz już rady a ciało nadal pracuje.

16 komentarzy:

 1. Jestem pod wrażeniem ile egzemplarzy liczy Twoje biblioteczka :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dużo? Jak na 3 lata prowadzenia bloga to może być ;)

   Usuń
 2. Och! Cudownie się czyta te odpowiedzi :)

  OdpowiedzUsuń
 3. też mam słabość do okładek i ze względu na nie robię zakupy. w dużej mierze zgubny nałóg.

  OdpowiedzUsuń
 4. Sporo, też mam podobną ilość książek co Ty w biblioteczce.
  Pozycje Mistrz i Małgorzata oraz Zbrodnia i kara także bardzo mi się podobały.

  OdpowiedzUsuń
 5. Dzięki odpowiedziom, dowiedziałam się czegoś o Tobie, zawód nauczyciel-bibliotekarz wzbudził we mnie ogromny zachwyt. Gratuluję

  OdpowiedzUsuń
 6. Dziękuję za odpowiedzi na moje pytania. Mnóstwo książek masz.

  OdpowiedzUsuń
 7. Fajnie dowiedzieć się o Tobie czegoś więcej niż tylko, jakie książki czytasz :))

  OdpowiedzUsuń
 8. Ciekawe odpowiedzi. I całkiem pokaźna biblioteka ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Super, że odpowiedziałaś na moje pytania. Gratuluję tak pokaźnej biblioteczki. Czekam na kolejne odpowiedzi.

  OdpowiedzUsuń
 10. Hmm. Bardzo podobają mi się Twoje odpowiedzi na moje pytania :)
  Też bym tak chciała...
  Pozdrawiam :*

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo lubię czytać takie wywiady, dzięki nim mam możliwość lepiej poznać autora bloga, przez co staje mi się bliższy i jakoś łatwiej zrozumieć go. :)

  OdpowiedzUsuń
 12. "Kocham męża, rodziców, brata. A przede wszystkim kocham samą siebie, za to, jaka jestem i nie zmieniam się na „życzenie’ innych. Nikt za mnie mego życia nie przeżyje." - bardzo mi się ta odpowiedź podoba. :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Cieszę się, że podobają się Wam moje odpowiedzi :) Kolejna część za tydzień we środę, a trzecia ostatnia 20 sierpnia razem z ogłoszeniem wyników :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Cieszę się, że podobają się Wam moje odpowiedzi :) Kolejna część za tydzień we środę, a trzecia ostatnia 20 sierpnia razem z ogłoszeniem wyników :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Dziękuję za odpowiedź. Nie uważam, że to nudne. Potwierdza się, że istotne są wspólne zainteresowania. Tak trzymajcie.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za pozostawiony ślad....

Wg. ocen

10/10 (25) 2/10 (2) 2013 (1) 3/10 (6) 4/10 (10) 5/10 (13) 6/10 (27) 7/10 (98) 8/10 (203) 9/10 (122)

Wydawnictwa

Fundacja Elbląg (1) Galeria Książki (23) Instytut Wydawniczy Erica (28) Państwowy Instytut Wydawniczy (1) Warszawska Firma Wydawnicza (1) wydawnictwo Anakonda (3) wydawnictwo Bellona (3) wydawnictwo CZARNA OWCA (56) wydawnictwo Druga Strona (1) wydawnictwo Filia (3) wydawnictwo Flosart (1) wydawnictwo G+J (8) wydawnictwo Grodkowskie (2) wydawnictwo Harlequin Mira (43) wydawnictwo Helion (13) wydawnictwo M (23) wydawnictwo Noir Sur Blanc (3) wydawnictwo Oficynka (13) wydawnictwo Otwarte (7) wydawnictwo Prószyński i S-ka (41) wydawnictwo Replika (2) wydawnictwo Skrzat (5) wydawnictwo Święty Wojciech (4) wydawnictwo Wydawca.net (1) wydawnictwo Zysk i S-ka (15) wydawnictwo: Agencja Wydawnicza EkoPress (1) wydawnictwo: Akurat (6) wydawnictwo: Albatros (9) wydawnictwo: Amber (3) wydawnictwo: Black Publishing (4) wydawnictwo: BOSZ (1) wydawnictwo: Bukowy Las (1) wydawnictwo: Burda Książki (4) wydawnictwo: COMM (1) wydawnictwo: Compagnia Lingua (1) wydawnictwo: Damidos (1) wydawnictwo: Dolnośląskie (5) wydawnictwo: Dom Wydawniczy REBIS (5) wydawnictwo: Dreams (6) wydawnictwo: e-bookowo (2) wydawnictwo: Egmont (4) wydawnictwo: Esprit (2) wydawnictwo: Fabryka Słów (1) wydawnictwo: Feeria (16) wydawnictwo: Filologos (1) wydawnictwo: Firma Księgarska Olesiejuk (1) wydawnictwo: Fronda (1) wydawnictwo: Gemlinz (1) wydawnictwo: Goneta (1) wydawnictwo: Grupa Wydawnicza Foksal (12) wydawnictwo: Hachette (3) wydawnictwo: HarperCollins (16) wydawnictwo: Illuminatio (2) wydawnictwo: Impuls (1) wydawnictwo: Insignis (8) wydawnictwo: Iskry (1) wydawnictwo: JanKa (2) wydawnictwo: Jedność (2) wydawnictwo: K.E. Liber (1) wydawnictwo: Kaligrafia (1) wydawnictwo: Kobiece (1) wydawnictwo: Kwiaty orientu (1) wydawnictwo: Literackie (7) wydawnictwo: Lucky (1) wydawnictwo: MAG (2) wydawnictwo: Mamiko (1) wydawnictwo: Media Rodzina (5) wydawnictwo: MG (9) wydawnictwo: Między Słowami (5) wydawnictwo: MUZA SA (14) wydawnictwo: Nasza Księgarnia (15) wydawnictwo: NOMOS (1) wydawnictwo: Novaeres (33) wydawnictwo: Nowy Świat (3) wydawnictwo: Oskar (1) wydawnictwo: Ossolineum (1) wydawnictwo: Pascal (2) wydawnictwo: Philip Wilson (1) wydawnictwo: Poligraf (1) wydawnictwo: Powergraph (4) wydawnictwo: Prozami (3) wydawnictwo: Psychoskok (3) wydawnictwo: Radwan (1) wydawnictwo: Rebis (12) wydawnictwo: Replika (7) wydawnictwo: rozpisani.pl (2) wydawnictwo: RW2010 (2) wydawnictwo: Samsara (1) wydawnictwo: SOL (3) wydawnictwo: Studio Astropsychologii (3) wydawnictwo: Świat Książki (4) wydawnictwo: Termedia (1) wydawnictwo: Triglav (1) wydawnictwo: Uroboros (3) wydawnictwo: Vesper (2) wydawnictwo: Videograf (25) wydawnictwo: Vital (5) wydawnictwo: Vivante (1) wydawnictwo: WAM (1) wydawnictwo: Warbook (2) wydawnictwo: Warszawska Firma Wydawnicza (34) wydawnictwo: Warszawska Grupa Wydawnicza (3) wydawnictwo: Weltbild (1) wydawnictwo: WGW (1) wydawnictwo: Wielka Litera (1) wydawnictwo: Wieża Czarnoksiężnika (1) wydawnictwo: wydawnictwo Krytyki Politycznej (3) wydawnictwo: Zielona Sowa (1) wydawnictwo: Znak (31) wydawnictwo: Znak emotikon (1) wydawnictwo: Znak Między słowami (1) wydawnictwo: Zwierciadło (3)

Autorzy

Aaronovitch Ben (1) Abercrombie Joe (1) Adamik Marek (1) Adams Iga (1) Ahlquist Diane (1) Albert Elisa (1) Alsterdal Tove (1) Altmann Andreas (1) Anders de la Motte (1) Andersen H. Ch. (1) Anderson Louise (1) Anderson Marina (1) Andresky Sophie (1) Archimowicz Katarzyna (2) Arnesen Laura (1) Arrou-Vignod Jean-Philippe (1) Arthur Keri (4) Asbjornsen Peter Christen (1) Asher Bridget (1) Atkinson Kate (2) Baccalario Pierdomenico (1) Baily Virginia (1) Baker Kline Christina (1) Bancarzewska Wiesława (2) Barciś Artur (1) Barrie James Matthew (1) Bartłomiejczyk Krystyna (1) Bartsch Carina (1) Basiura Bartłomiej (1) Bastille J.W. (1) Bauer Ewa (1) Bąkiewicz Grażyna (1) Bednarczyk Piotr (1) Benton Frank Dorothea (1) Berg Konrad (1) Bernard Julia (2) Bertram Rüdiger (1) Beśka Krzysztof (3) Betts A.J. (1) Bębenek Kacper (2) Bęś Paweł (1) Bichalska Anna (1) Biedroń Halina (1) Bigos Justyna (1) Bin Ladin Carmen (1) Binchy Maeve (1) Binkowska Magdalena (1) Bińczycka-Kołacz Iwona (1) Blakley- Cartwright/ Johnson (1) Bliza (1) Bodzoń Krzysztof (1) Bohg Constanze (1) Boie Kirsten (1) Bojarski Paweł (1) Bosco Federica (1) Boyne John (1) Bradley Alan (1) Bradshaw John (1) Branicka Anna Elżbieta (1) Braun Danka (1) Brewiński Waldemar Andrzej (1) Brink André (1) Bromberg K. (5) Bronowicz Monika (1) Brontë Emily (1) Browning Amanda (1) Bryan Helen (1) Bryant Nigel (1) Brzostowski Marcin (1) Brzozowicz Grzegorz (1) Brzóska Anna (1) Bunn Davis (1) Busquets Milena (1) Camp Candace (2) Campbell Drusilla (1) Campell Powell William (1) Canavan Trudi (1) Carew Opal (1) Carr Robyn (1) Cassella Carol (1) Cast P.C. (6) Cejrowski Wojciech (1) Cervenak Juraj (4) Chaczko Renata (1) Chamberlain Diane (1) Chandler Elizabet (Mary Claire Helldorfer) (2) Chauran Alexandra (1) Cherezińska Elżbieta (5) Child Lincoln (1) Child Preston (1) Chima Williams Cinda (6) Chirovici E.O. (1) Chmura Natalia (1) Chodakowska Ewa (1) Cholewa Michał (1) Chołota Sylwia (1) Cichoń Waldemar (1) Cichowlas Robert (2) Cieśla Aleksander (1) Cioczek Adam (1) Claivenrow Lena (1) Cleeves Ann (1) Cohn Rachel (2) Coloma Cindy (1) Consilia Maria (1) Cornwell Bernard (5) Croggon Alison (2) Cygler Hanna (1) Czarkwiani Jolanta (1) Czecholewski Rafał (1) Czelej Anna (1) Czerski Konrad (1) Czuksanow Witold (1) D`Aprix Sweeney Cynthia (1) Dan T. Sehlberg (1) Danticat Edwidge (1) de Blasi Marlena (1) De Los Santos Marisa (1) Denham Holly (1) Deptuła Paulina Marta (1) Despain Bree (3) DeStefano Lauren (1) Deyes Alfie (1) Dębowska Katarzyna Anna (1) Di Angeli-Ilovan Lucie (1) Dilloway Margaret (1) Domagalski Dariusz (1) Domańska Aleksandra (1) Donovan Rebecca (3) Dostojewski Fiodor (1) Draus Edyta (1) Drewery Kerry (1) Droga Katarzyna (2) Drożdż Jan (1) Drzewiecka Anna (1) Dunant Sarah (1) Dyer Wayne W. (1) Dziedzic-Chojnacka Dorota (1) Edwards Kim (1) Edwards Rosy (1) Edwardson Ake (1) Edwardsson Eryk (1) Ekman Kerstin (1) Eliach Yaffa (1) Ellison J.T. (2) Enerlich Katarzyna (1) Evans Richard paul (1) Fante John (1) Felicjańska Ilona (1) Felsztinski Jurij (1) Ficner-Ogonowska Anna (3) Filip Grzegorz (1) Fitzek Sebastian (1) Fitzpatrick Becca (2) Flejszer Patrycja (1) Flynn Gillian (2) Foley Lucy (1) Frączyk Izabella (1) French Tana (1) Funke Cornelia (1) Furnivall Kate (1) Gabor Monika (1) Gajewska Zuzanna (1) Gala Antonio (1) Galsworthy John (1) Gamberale Chiara (1) Gargaś Gabriela (1) Gąsiorowska Dorota (2) Gerritsen Tess (1) Gibas Jarosław (1) Gilbert Elizabeth (1) Gilman Susan Jane (1) Glass Cathy (1) Goldstein Meredith (1) Gołembiowska Beata (2) Gołębiewska Ilona (4) Gong Ji-Young (1) Gooden Philip (1) Gordimer Nadine (1) Gordon Lucy (1) Gortner Christopher W. (1) Gowda Shilpi Somaya (1) Górska Renata (2) Grabowska Ałbena (2) Grabowski Artur Daniel (1) Graff Marzanna (1) Graham Heather (1) Graham Lynne (1) Grey Juliet (1) Grochola Katarzyna (1) Groszek Jacek (1) Grygier Marcin (1) Grzebyk Bożydar (1) Grzelak Agnieszka (3) Gubała Katarzyna (2) Gulda Przemysław (1) Gutowska-Adamczyk (1) Haber Olga (2) Hacz Joanna (1) Hady Sasza (1) Hamilton Laurell K. (1) Hannah Sophie (1) Harmon Amy (2) Harrington Nina (1) Harrison A.S.A. (1) Hart Jessica (1) Hart Megan (1) Hašek Jaroslav (1) Heinichen Veit (1) Hellberg Christian (1) Helprin Mark (1) Henel Łukasz (1) Herbich Anna (1) Herrmann Elisabeth (1) Hill Stuart (1) Hollanek Urszula (1) Hop Justyna (1) Hop Wiesław (1) Howarth Stuart (1) Hybel Marcin (1) Iwasaki Mineko (1) Jamroziński Tomasz (1) Janicki Kamil (1) Janosch (Horst Eckert) (1) Janowski Aleksander (2) Januszewska Krystyna (1) Jarosz Ewa (1) Jax Joanna (3) Jean Des Cars (1) Jefferies Dinah (1) Jeromin-Gałuszka Grażyna (3) Jędrzejczak Kacper (1) Jio Sarah (1) Johansen Erika (1) Julliand Anne-Dauphine (1) Jun'ichi Watanabe (1) Jung Izabela (1) Juska Jane (1) Kadyna Bruno (1) Kalicińska Małgorzata (1) Kalniete Sandra (1) Kamal Sheena (1) Kańtoch Anna (1) Kapela Jaś (1) Karpińska Anna (1) Kasiuk Anna (1) Kate Aluren (1) Kate Lauren (1) Kava Alex (8) Kavoukis Lefteris (1) Kawczyńska Izabela (1) Kawka Magdalena (1) Kaye Marilyn (1) Kaźmierczak Ula (1) Kekus Anna (2) Kern Johanna (1) Kienzler Iwona (1) Kimura Rei (1) King Samantha (1) King Stephen (1) Kinsella Sophie (1) Kleinbaum N.H. (1) Kłobus Elżbieta (1) Knaak Richard A. (1) Knight Michelle (1) Kochanowicz Małgorzata (1) Kołakowska Agata (3) Kołczewska Katarzyna (1) Kołodziej Gaja (1) Kołosowska Magdalena (1) Koomson Dorothy (1) Koperski Sebastian (1) Korczyński Andrew (1) Kordel Magdalena (8) Korniejenko Agnieszka (1) Koryl Janusz (1) Kos Hanna Maria (1) Kosik Rafał (1) Kosiński Jerzy (1) Kosmowska Barbara (1) Kotarska Maja (1) Kowalska-Pamięta Hanna (1) Kozar Dominik (1) Krakowiak Hanna (1) Krasna-Korycińska Małgorzata (1) Krentz Jayne Ann (1) Kristjansson Snorri (1) Król Jolanta (1) Kruszewska Joanna (1) Kruszyńska Marta (1) Kubica Mary (2) Kulpa Piotr (3) Kulus Magdalena (1) Kur Maciej (1) Kuza Tomasz (1) Kyrcz Kazimierz (2) Läckberg Camilla (8) LaGrow Cathy (1) Lakotta (1) Lakotta Consilia Maria (2) Lashner William (1) Lauren Christina (1) Lawrence Kim (1) Lech Lucy (1) Levin Ira (1) Lewandowski Maciej (1) Lewcun Katarzyna (1) Lewis Clive Staples (1) Lilley R.K. (2) Lindell Unni (3) Lingas-Łoniewska Agnieszka (5) Litwinienko Aleksander (1) Litwinowie Anna i Siergiej (1) Logan Samantha (1) Lore Pittacus (1) Loren Sophia (1) Loter Marcin (1) Lotz Sarah (1) Lowry Lois (3) Lupton Rosamund (1) Łacina Anna (1) Łańcucka Joanna (1) Łatynina Julia (1) Łęcka Weronika (1) Łochowska Katarzyna (1) Łucja Legun (1) Łukarski Oskar (1) Maas Sarah J. (3) Macomber Debbie (5) Maczyńska Pati (1) Magaczewska Marta (1) Majewska-Brown NIna (2) Majgier Katarzyna (1) Makowski Ryszard (1) Malarkey Tucker (1) Malinowski Łukasz (2) Maliszewski Kornel (1) Mallery Susan (2) Man Matylda (1) Markham Wendy (1) Marklund Liza (3) Marków Magdalena (3) Marriott Zoë (1) Martenka Henryk (1) Marzec Piotr (1) Marzi Christoph (1) Maskame Estelle (3) Maślanka Mariusz (1) Matthews Carole (1) Maynard Joyce (1) Mazzeti Katarina (1) McCullough Collen (1) McNish Cliff (1) McPartlin Anna (1) Medard Melchior (1) Menten Tosca (1) Menzel Iwona (1) Meyer Stephenie (4) Michaelis Antonia (1) Michalak Katarzyna (15) Miguel de Cervantes (1) Mikołajewska Ola (1) Milczarek Krzysztof (1) Miller Derek (1) Miller Kare (1) Miller Santo Courtney (1) Mirek Krystyna (3) Missler Chuck (1) Miszczuk Joanna (1) Mlek Katarzyna (3) Modelska Aneta (1) Moe Jorgen (1) Montelius Magnus (1) Montero Manglano Luis (1) Morais C. Richard (1) Moresco Manuela (1) Morgan Vered (1) Mori Carla (1) Mortimer Carole (1) Mossakowski Paweł (1) Mott Jason (1) Mozer Beata (1) Mróz Remigiusz (3) Mularczyk Monika (1) Münzer Hanni (2) Muszyński Piotr (1) Najdecka Lena (1) Nedoma Gabriela (1) Nesser Hakan (2) Neuhaus Nele (1) Nicholls Sally (1) Niemycki Mariusz (2) Nilsson Johanna (1) Norman Hilary (1) Noszczyńska Danuta (1) Nothomb Amelie (1) Nowak Kacper (1) Oleś-Owczarkowa Teresa (1) Olinkiewicz Karolina (1) Olss A.E. (1) Olszanowska Agnieszka (1) Onitzch Marta (1) Opiat-Bojarska Joanna (1) Orłowski Marek (1) Ornacka Ewa (1) Orzelska Sandra (1) Orzeszkowa Eliza (1) Ostachowicz Igor (1) Oswald Georg M. (1) Pachocki Dariusz (1) Pacia Monika (1) Pawelec Bogda (1) Pawełek Jakub (1) Pawlak Romuald (1) Pawłowski Dariusz (1) Pelzer Dave (1) Persson Giolito Malin (2) Persson GW Leif (1) Petersen Anne Helen (1) Peterson Tracie (1) Philip K. Dick (1) Piasecka Ludmiła (1) Piecyk Anna (1) Piega Anna (1) Pieniążek Angelika (1) Pilipiuk Andrzej (1) Piotrowski Przemysław (2) Polkowski Jan (1) Pomiećko Marcin (1) Pondo Aneta (1) Popescu Adriana (1) Posacki Aleksander SJ (1) Poznanski J.B. (1) Preston Douglas (2) Protasiuk Michał (1) Pruchniewska Agata (1) Pruska Agnieszka (2) Prusky Wawrzyniec (1) Puzyńska Katarzyna (1) Pytlakowski Piotr (1) Rain J.R. (1) Rajchel Maria Cecylia (1) Reber Tina (2) Redondo Dolores (3) Rem Magda (1) Richtel Matt (1) Riley Lucinda (3) Riordan Rick (1) Robinson Marilynne (1) Rodriguez McRobbie Linda (1) Roe Andrew (1) Roelofs Sandra E. (1) Rogala Joanna (1) Rogala Małgorzata (1) Rogers Rosemary (2) Rogińska Natalia (1) Rolińska Joanna (1) Ross Kathryn (1) Ross Robert (1) Rossiter Nancy (1) Rozbicki Wiesław (1) Rozmus Piotr (1) Rudnicka Olga (4) Rudnik Mila (1) Rudzka Teresa Monika (1) Ruge Eugen (1) Rusch Scott M. (1) Rutherfurd Edward (1) Rychter Zofia (1) Saddler Adrian (1) Sakiewicz Tomasz (1) Sakurazaka Hiroshi (1) Sałek Tadeusz (1) Sanajew Paweł (1) Saramonowicz Małgorzata (2) Sardou Romain (1) Sasson Jean (1) Sawicki Andrzej (1) Scarpaleggia Giulia (1) Schmitt Eric- Emmanuel (1) Schröeder Patricia (1) Schulmeyer Heribert (1) Scott James (1) Senator Martyna (1) Seno Ewa (1) Serraillier Ian (1) Severin Tim (1) Shaw Chantelle (1) Sheridan Mia (2) Shipman Viola (1) Shrestha Romio (1) Shrestha Sophie (1) Shreve Anita (1) Siatecki Alfred (1) Siedlar-Kołyszko Teresa (1) Siedlecka Sylwia (1) Sigler Scott (1) Sigurdardóttir Yrsa (1) Sikorska-Celejewska Agnieszka (1) Simonsohn Barbara (2) Skeate Sarah (1) Skrok Zdzisław (1) Skwark Dorota (1) Snyder Maria V. (1) Sokołowski Igor (1) Sokół Monika (1) Sołogub Fiodor (1) Soucy Gaetan (1) Sowa Aleksander (2) Spalding Nick (1) Spencer-Wendel Susan (1) Spindler Erica (6) Staniszewska Zofia (1) Stark Raven (1) Stec Ewa (1) Stedman M.L. (1) Stefanelli Maria (1) Stegner Jerzy (1) Stepnova Marina (1) Stevens Taylor (1) Stężała Tomasz (1) Stiefvater Maggie (2) Stovrag Joanna (1) Strzelec Anna (1) Surma "Surpiko" Przemysław (1) Susdorf Marek (1) Swann Leonie (1) Swyler Erika (1) Sykat Joanna (1) Syty Jakub (1) Szaciłło Karolina (1) Szaciłło Maciej (1) Szadkowska Oliwia (1) Szałwoni Anna (1) Szczepanik Kathrin (1) Szczesiak Monika (1) Szczyt Marek (1) Szewczyk Adam (1) Szewioła-Nagel Katarzyna (1) Szmidt Robert T. (1) Szostak Wit (1) Szwaja Monika (1) Szwechłowicz Joanna (1) Szymańska Justyna (1) Szynkowska Beata (1) Szypowska Maria (1) Szyszkin Witalij (1) Tauman Witold (1) Taylor John (1) Tequila Michael (1) Todd Anna (2) Trojanowska Sylwia (1) Truc Olivier (1) Twardowski J. ks. (1) Tyl Aleksandra (1) Tylewicz Arleta (1) Tymiński Piotr (1) Unger Lisa (1) Urbanowicz Artur (2) Urbanowicz Katarzyna Anna (1) Uschmann Oliver (1) Uznańska Katarzyna (1) Van Draanen Wendelin (1) VanderMeer Jeff (1) Vargas Witold (1) Vighy Cesarina (1) Vincent V. Severski (2) Volo Fabio (1) Voranau Vital (1) Wachnicka Dorota (1) Wade Becky (1) Walczak Iwona J. (1) Walczak-CHojecka Agnieszka (1) Warda Małgorzata (1) Wardziak Andrzej (3) Wasilenko Agata (1) Wasilewska Kaja (1) Wąsiewicz Andrzej (1) Weber-Gartner Manfred (1) Weinkiper-Hälsing Dagmara (1) Wesołowska Aleksandra (1) Wiggs S. (1) Wilska Anna (1) Winget Larry (1) Wivel Marie (1) Wojciechowska Martyna (1) Wojdowicz Agnieszka (2) Wolski Marcin (1) Wonderful Mr. (1) Woolf Virginia (1) Woźniczka Katarzyna (1) Wójcik Daniela (1) Wójcik Grzegorz (1) Wróbel Ewa (1) Wróbel Jan (2) Wylie Trish (1) Wysocky Mike (1) Young Suzanne (2) Young William Paul (1) Zaborowska Marta (2) Zafon Carlos Ruiz (1) Zając Anna (1) Zborowski Zbigniew (1) Zender Wiktoria (1) Ziembicka Bogna (1) Ziemiański Andrzej (1) ZInczenko David (1) Zöller Elisabeth (1) Zwoliński Andrzej (1) Zych Paweł (1) Zyskowska-Ignaciak Katarzyna (3) Żądło-Jadczak Agnieszka (1) Żur Paulina (1) Żurakowska Małgorzata (1)

Serie

Alibi (2) Baztan (2) Bohatyr (1) cykl "Wojny Wikingów" (1) Czarna Seria (32) Czarnoksiężnik (1) Czerwona Seria (3) Olimpijscy Herosi (1) Opowieści z pasją (2) Północna Droga (4) seria o komisarzu Van Veeterenie (1) seria z czarnym kotem (1) Seria z tulipanem (1) seria: A...B...C (4) seria: After (2) seria: Annex (1) seria: Antilia (1) seria: Babie lato (1) seria: Blask Corredo (3) seria: Bohatyr (1) seria: Chemiczne światy (1) seria: Coolman i ja (1) seria: cykl o Anicie Blake (1) seria: Czarownice z Wolfensteinu (2) seria: Czas zamknięty (1) seria: Cztery Pory Roku (1) seria: Dawca (3) seria: Dimily (3) seria: Dolina Baztan (1) seria: Dziedzictwa planety Lorien (1) seria: Finn (1) seria: Gambit (1) seria: Gorzka czekolada (1) Seria: Historia 2.0 (2) seria: Hollows (1) seria: Kampanie Kazimierza Luxa (1) seria: Kampanie Richarda Sharpe`a (1) seria: KISS (2) seria: Kod Szekspira (1) seria: kolory życia (1) seria: Kroniki Dziedziców (5) seria: Kroniki Icemarku (1) seria: Maggie O`Dell (2) seria: Malownicze (3) seria: Morze Drzazg (1) seria: Nielegalni (2) seria: Niepokorne (1) seria: Oddechy (3) seria: Pan na Wisiołach (3) seria: Parabellum (2) seria: Pasje i namiętności (1) seria: Pellinor (1) seria: Pieśń Alaski (1) seria: Piraci Północy (1) seria: Pocałunek Anioła (2) seria: Poczekajkowa (4) seria: Poza czasem (1) seria: Prawdziwe Historie (1) seria: Prawo Millenium (1) seria: Program (2) seria: Prowincja (1) seria: Real Life (1) seria: Saga Bałkańska (1) seria: Saga o Walhalli (1) seria: Samotny Krzyżowiec (1) seria: Seria kwiatowa (1) seria: Smak dorosłości (3) seria: Smaki Życia (1) seria: Smocza krew (1) seria: Southern Reach (1) seria: Stulecie Winnych (2) seria: Szczury Wrocławia (1) seria: Szeptem (2) seria: Szklany tron (3) seria: Szmaragdowa seria (4) seria: Szpunt do Antałka (4) seria: trylogia generacje (1) seria: Trzy Siostry (2) seria: Upadli (1) seria: W kratkę (1) seria: W kręgu mocy Partholonu (1) seria: Wiking (1) seria: Z Czarnym Kotem (1) seria: Z Kokardką (1) seria: Zbrodnia w Bibliotece (2) seria. Saga o Zychyrianie (1) Siedem Królestw (1) Trylogia Arturiańska (1) Trylogia Twierdza Magów (1) Wampir do wynajęcia (1) Zew Nocy (5)