Stos za pytanie - moje odpowiedzi cz. II

07:29 Z książką w dłoni 17 Comments

·    14.     Ewelka

Ulubiona powieść Pani?
Trudno tak naprawdę wybrać. Kilkanaście tytułów by się tu znalazło. Jednak od dość dawna z wielkim sentymentem wspominam „Zbrodnię i karę”, „Mistrza i Małgorzatę”, „Dżumę” – to były jedyne lektury, które czytałam z wielką przyjemnością, a które zrobiły na mnie niesamowite wrażenie. Mam marzenie, aby przeczytać dwa pierwsze tytuły w oryginale.

Ulubiony pisarz/pisarka?
Elżbieta Cherezińska za serię „Północna Droga”. Nadal nie mogę się przybrać, do kolejnych jej książek.

Jakie są pani miesięczne wydatki na książki?
Nie mam określonej kwoty. Często się zdarza, że nie kupuję nic. Jeśli mam odłożone jakieś zaskórniaki to szukam promocji, wyprzedaży blogowych.

·  15.       Justyna Łuczaj

 Gdybyś mogła się znaleźć w dowolnym miejscu na świecie- gdzie, by to było i dlaczego?
Może nie jakoś szczególnie na świecie, ale chciałabym się cofnąć do czasów dzieciństwa, kiedy to mój świętej pamięci już dziadek zabierał mnie ze sobą idąc na łąkę po konia, sadzał mnie na nim, a ja dumna jechałam na oklep. To właśnie dzięki dziadkowi, które przez całe swoje życie miał tylko konie, a trochę przez ten czas ich miał, pokochałam te zwierzęta, a ich zapach jest dla mnie niesamowity. A drugie wspomnienie kojarzy się z babcią, kiedy to uczyła nas doić krowy, nie raz dostawało się ogonem po głowie J Ale co tam, najważniejsze, że sobie sami udoiliśmy mleka do kolacji.

 Która książka wzbudziła w Tobie największe kontrowersje i dlaczego?
Pierwsze co mi przychodzi na myśl to książka z tego roku Zasrane życie mojegoojca, zasrane życie mojej matki i moja zasrana młodość Andreas Altmann, gdzie autor dość dosadnie opisał swoje makabryczne dzieciństwo.

Gdyby udało Ci się wygrać 100 tyś, na co przeznaczyłabyś tą sumę? Wybór uzasadnij:)
Część bym zostawiła oczywiście sobie (też mam marzenia), a resztę przeznaczyła na schroniska dla zwierząt – nie mogę po prostu ścierpieć tego jak te bezbronne istoty są traktowane przez ludzi.

· 16.        Burlesque

Co czujesz, gdy piszesz posty na bloga?
A to różnie. Czasami zdarza mi się pisać posty pod presją czasu, wtedy czuję bezsilność, złość, że mi nie wychodzi, nie wiem co mam tak naprawdę napisać.

Jak często myślisz o przeczytanych książkach?
Rzadko. Najdłużej w pamięci pozostają mi książki o cierpieniu szczególnie dzieci, a jeszcze jak są na tyle realistycznie napisane, że nie raz i nie dwa mam mokre oczy…

Co chcesz przekazać za pomocą swojego bloga?
Pragnę zachęcić do częstszego sięgania po książkę, bo to co się dzieje teraz, to woła o pomstę do nieba. Wiele opinii opatrzonych jest mnóstwem emocji jakie towarzyszyły mi przy lekturze i te opinie są często dość chaotyczne ;)

·  17.       domi ba

Jaką śmieszną sytuację z dzieciństwa najbardziej wspominasz?
Nie wiem czy to śmieszne czy straszne; ale przypomina mi się jak spróbowałam pierwszy raz papierosa. Gdzieś w wieku 10 może 12 lat zakosiłam jednego od cioci i uciekłam jak najdalej, żeby nikt mnie nie widział. Nikt mnie nie uczył jak to się robi, zaciągnęłam się i myślałam że oczy i płuca jednocześnie wypluję. To był mój pierwszy i ostatni na szczęście raz. Teraz wspominam to z uśmiechem, dzięki tej lekcji do dziś nie palę i nawet nie próbowałam po raz drugi ;)

 Czy jakaś książka zmieniła twój sposób postrzegania świata, jeśli tak to dlaczego i jak to była książka?
Nie traktuję książek jak wykładni życia. To historie jedne prawdziwe inne to fikcja. Książki traktuję tylko jako odskocznie od rzeczywistości i chęć miłego spędzenia czasu.

Gdybyś miała napisać książkę, jaka by była, gdzie toczyłaby się akcja i kim był by główny bohater oraz jaki by nosiła tytuł?
Nie mam zdolności i jakichś ciągot do tego aby pisać książki. Już w szkole pisanie krótkich opowiadań było dla mnie problemem. Coś nie mam bujnej wyobraźni. Wolę czytać historie innych.

·   18.      brisingr M

 Czy ma Pani swój ulubiony gatunek literacki? Czy raczej woli Pani eksperymentować z gatunkami?
Staram się sięgać po wszystkie gatunki literackie, z wyjątkiem poezji, której niestety nie rozumiem L
Najchętniej sięgam po kryminały, a gdy mi się już „przejedzą” to wtedy w ręce trafia obyczajówka i fantastyka.

Co bardziej Panią odpręża: wyszywanie czy czytanie?
Jedno i drugie. Chociaż tak naprawdę przy wyszywaniu lubię sobie czasem puścić audiobooka – wtedy mam dwie pieczenie na jednym ruszcie J

Wyszywa Pani jakieś motywy z książek?
Do tej pory jeszcze mi się nie zdarzyło. Jedyne co to do książek wyszywam zakładki ;)

· 19        Aleksnadra

Jaka książkę Twoim zdaniem powinien przeczytać każdy człowiek?
A to zależy od preferencji czytelniczych. nie lubię narzucać czegoś konkretnego więc nie zasugeruję. Pewnie wielu odpowiedziałoby, że Biblię, ja tak nie powiem, bo sama jej nigdy nie przeczytałam do końca i nie traktuje jej jako wyroczni. 

Jaka lektura szkolna zachwyciła Cię i dlaczego?
Już kilka razy wspominałam przy poprzednich pytaniach, są to „Zbrodnia i kara”, „Mistrz i Małgorzata” oraz „Dżuma”.

Co Twoim zdaniem mogłoby zachęcić opornych do czytania?
Mam wrażenie, że ci co nie chcą czytać to tego nie będę robić. To musi przyjść samo. jeśli ktos nie lubi składac literek to nic go nie zacheci tak naprawdę ;)

·20.         Magda Saska-Radwan

Kiedy jesteś w mieszkaniu bez głowy ?
Gdy za dużo sobie zaplanuję i tych planów nie ogarniam ;)

Na co masz alergię na blogosferze?
Szczególnie na komentarze, które tak naprawdę niczego nie dotyczą, są tylko po to aby być, zepsuć autorowi bloga jak również czytelnikom humor.

Skakałaś kiedyś pod wiatr?
Nie skaczę bo mam lęk wysokości J

Myślisz, że w piekle jest zimno czy ciepło?
Piekło i niebo jest oklepane J Wolałabym, żeby po śmierci wystrzelono mnie w kosmos.

Jaki prezent dostałaś od Mikołaja?
Nie znam żadnego Mikołaja ;)

Co mogę dla Ciebie zrobić, ale żeby się nie narobić?
Jakbyś się po prostu uśmiechnęła, to za dużo nie wymagam?

Ile razy musi zadzwonić telefon, zanim odbierzesz ?
Na złamanie karku do dzwoniącego telefonu nie biegnę, jak nie zdążę to jak ktoś miał do mnie sprawę to niech dzwoni raz jeszcze J

Czy ustawiasz sobie własne foty na tapetę w komórce?
Nie, aż tak zakochana w sobie nie jestem (chociaż trochę wcześniej odpowiedziałam, że kocham siebie). Na tapecie telefonu mam swoją bratanicę J

Jak bardzo mnie lubisz? 
W jakiej skali?

Jak Ci się odpowiadało na moje pytania? 
Powiem szczerze, że zastanawiałam się czy weźmiesz udział w zabawie. Bo jakiś czas temu zaprosiłaś mnie do jednej u siebie na blogu, jednak nie wzięłam w niej udziału – z lenistwa L Ale pytania strasznie mnie rozbawiły J Uwielbiam je!!! Tylko się zastanawiam czemu ich tak mało zadałaś?

·   21      Sandi Cullen

Jaka była Twoja pierwsza przeczytana książka ?
Powtórzę, gdyż to pytanie padło wcześniej. Dokładnie nie pamiętam jak to była książka, ale na pewno coś z serii „Poczytaj mi mamo”.

 Gdybyś mogła być bohaterem książki, to kim byś była i dlaczego ?
Chciałabym sie przenieść do czasów wikingów i Słowian. Szczególnie do historii mojej ulubionej serii Elżbiety Cherezińskiej Północna Droga. Po prostu interesują mnie te czasy i chciałabym namacalnie je przeżyć.

Na premierę, której książki najbardziej czekasz ?
Tak naprawdę nie przywiązuję większej wagi do tego kiedy pojawi się dany tytuł. Jednak jeśli już miałabym wybrać, to chyba z tych ostatnich książek które zrobiły na mnie niesamowite wrażenie, a mianowicie kolejna część serii „Niepokorne”.

· 22        Cyrysia

 Czy nigdy ani przez moment nie żałowałaś, że założyłaś bloga?
Nie nigdy nie miałam takich myśli, raz było gorzej raz lepiej, ale prowadzenie bloga daje mi wielką przyjemność, może też dlatego, że kiedyś pisałam pamiętnik, a teraz swoje blogi traktuję właśnie w ten sposób, chociaż nie zdradzam tam swoich wszystkich sekretów.

Czy jest ktoś z naszych rodzimych pisarzy kogo darzysz wyjątkową sympatią? 
Niezmiennie Elżbietę Cherezińską, chociaż mam za sobą tylko jej jedną serię.

 Co lubisz robić w wolnych chwilach, poza czytaniem rzecz jasna :)
Wyszywam, tworzę biżuterię, zastanawiam się co też nowego dziś zrobić na obiad J

·    23     Varia czyta

 Jaka jest najgorsza książka jaką w życiu czytałaś?
Sporo książek mnie zirytowało jednak chyba jeszcze nie trafiła się taka, gdzie powiedziałabym, że jest najgorszą ze wszystkich ;)

 Kim chciałaś zostać jak byłaś dzieckiem?
Chyba nikogo nie zdziwi, że bibliotekarką J

Jak wygląda Twoja domowa biblioteczka? Zbierasz wszystko co wpadnie Ci w ręce, czy możne zostawiasz sobie tylko najlepsze tytuły?
Na wiele różnych książek się decyduję. Jednak nie trzymam tych które nie zrobiły na mnie szczególnego wrażenia. Po ich lekturze od razu wrzucam je albo na wymianę, albo na sprzedaż. Nie mają co u mnie robić, skoro i tak do nich już nie wrócę, autor nie zainteresował, nic nowego nie wniósł. Póki co nie mam możliwości rozstawienia książek tak jakbym chciała, ale mam nadzieję, że to niedługo się zmieni i będę miała piękne regały.

·  24       Sara Stachowiak

Jesteś optymistką, pesymistką czy osobą twardo stąpającą po ziemi?
Raczej twardo stąpam po ziemi. Zanim o czymś zdecyduję długo nad tym myślę, nie idę na żywioł. Chociaż jak mi się zaczyna w życiu sypać to potrafię odwrócić się do ściany i przeleżeć cały dzień….

Z jakiej pogody cieszyłabyś się najbardziej, mając świadomość, że trwałaby ona nieprzerwanie, przez calutki rok?
Ooo pierwsze takie pytanie J Najbardziej cieszyłabym się z temp. oscylującej wokół 20 – 24 stopni w dzień z lekkim wiaterkiem, a w nocy mogłoby popadać dla oczyszczenia powietrza.

 Załóżmy, że kocham podróże (tak naprawdę lubię, ale rzadko mam okazję gdzieś wyjechać). Czy jest jakieś znane Ci wspaniałe, warte zobaczenia miejsce w Polsce, które mogłabyś mi polecić?
Jeśli lubisz morze to zapraszam do Świnoujścia. Według mnie to najpiękniejsza i najczystsza plaża w całej Polsce i to dość długa i szeroka. Oprócz tego sporo jest miejsc do odwiedzenia, festiwal FAMA, a przede wszystkim można się wybrać na wycieczkę do Niemiec J

·   25      Monika Piotrowska-Wegner

 Gdybyś znalazła się na bezludnej wyspie, to jaką książkę chciałabyś ze sobą i dlaczego właśnie tę?
Pisałam już wcześniej, ale wspomnę raz jeszcze: Mistrza i Małgorzatę oraz Zbrodnie i karę – najlepiej w oryginale. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że to pierwsi autorzy, którzy zachwycili mnie swoimi historiami – a książki jak wiadomo te były lekturami (teraz nie wiem czy jeszcze są). A trzeba nadmienić, że nie lubię jak zmusza mnie się do lektury, więc po nie sięgałam ze łzami w oczach. W przypadku wymienionych tak nie było.

Ciekawi mnie jakiego słowa nadużywasz, a jakie Cię irytuje?
Wstyd się przyznać, ale najczęściej używam tego na k… i to mnie najbardziej irytuje. Staram się jak mogę używać innego przerywnika, ale czasami po prostu się nie da :/

Pytanie kompletnie z innej beczki. 
Zakładając, że Niebo istnieje, co chciałabyś usłyszeć od Boga u bram Raju?
Przeżyłaś swoje życie tak jak tego sama chciałaś.

26. vilemo

 Często zdarza Ci się płakać podczas czytania?
Pewnie że tak. Jestem osoba bardzo uczuciową. Płaczę gdy w książce dzieje się krzywda dziecku, jak również płaczę gdy mnie historia rozśmiesza, ale to całkiem inny płacz ;)

O jakiej porze dnia czytasz książki?
To zależy od dnia, ale najczęściej czytam przed snem.

Ile średnio czasu dziennie poświęcasz na czytanie?

Potrafię czytać cały dzień, więc i 8 godzin „ciurkiem” spędzam z książką. Jednak najczęściej jakie 3-4 godziny to zależy na ile mnie dana książka wciągnie.

17 komentarzy:

 1. Z wielkim zainteresowaniem przeczytałam te odpowiedzi :) Naprawdę miałaś świetny pomysł z tymi pytaniami od czytelników :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ale różnorodne pytania i bardzo ciekawe, rzetelne odpowiedzi, dzięki którym mogłam dowiedzieć się o Tobie czegoś więcej. Świetny pomysł!

  OdpowiedzUsuń
 3. O, nie wiedziałam, że zajmujesz się też wytworem biżuterii:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Kolejny ciekawy zestaw odpowiedzi :) Koniecznie muszę sięgnąć po "Mistrza i Małgorzatę" skoro polecasz i to w kilku miejscach :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Dziękuję za odpowiedzi na moje pytania :). Co do pogody - uważam tak samo! A jeśli chodzi o Świnoujście - jak najbardziej jestem za, obiecałam sobie, że któregoś roku na pewno tam pojadę (kusi mnie ta najwyższa latarnia morska), bo trasa spod Poznania należy do prostych - wypróbowałam ją już w zeszłym roku, jadąc do Międzyzdrojów. O warsztatach FAMA nie słyszałam wcześniej, ale myślę, że mogłabym się nimi zainteresować, gdy rozwinę się pod względem artystycznym jeszcze bardziej (rysunek, malarstwo, grafika etc.). A do Niemiec również chętnie bym się przejechała - marzy mi się nawet opanowanie języka niemieckiego w stopniu komunikatywnym ;).
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie ma to jak w wolnych chwilach zastanawiać się co ugotować na obiad :)
  Rozbawiłaś mnie :) A prawda jest taka, że większość z nas mogła by odpowiedzieć tak samo, tylko nawet nie zdaje sobie z tego sprawy...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja po prostu nie mogę siedzieć bezczynnie i bezmyślnie wpatrywać sie w telewizor :) A planowanie to moje drugie imię :)

   Usuń
 7. Ale pytań! Musiałaś się wykazać by na nie wszystkie tak rzetelnie odpowiedzieć czytało się przyjemnie =)

  Dzikie-anioly.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. Trochę się napracowałaś przy tych odpowiedziach.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ulubionego pisarza i ulubionej książki chyba bym nie wybrała. Świetny pomysł z tymi pytaniami :)

  pasion-libros.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 10. Jestem pod wrażeniem zarówno pytań, jak i odpowiedzi:) Miałaś naprawdę świetny pomysł, dzięki temu można Cię nieźle poznać;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Niektóre pytania mnie naprawdę zaskoczyły. Słowo na k..., musisz zastępować sobie innym, jakiś śmiesznym i się oduczysz :)

  OdpowiedzUsuń
 12. zawsze chciałam robić sama biżuterię, ale po prostu w tym nie jestem najlepsza! super!

  OdpowiedzUsuń
 13. Super, że udzieliłaś odpowiedzi na moje pytania. UŚMIECHAM SIĘ DO CIEBIE, ponieważ to dość proste :P:):):):):)
  "Jak bardzo mnie lubisz?
  W jakiej skali?"
  Skala:
  1 - bardzo
  2 - najbardziej
  3 - bardziej się nie da przez monitor

  p.s. Zabawy blogowe np. LBA traktuje jako umilacz czasu i nie mam pretensji jeśli ktoś nie chce brać udziału w zabawie :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za pozostawiony ślad....

Wg. ocen

10/10 (25) 2/10 (2) 2013 (1) 3/10 (6) 4/10 (10) 5/10 (13) 6/10 (27) 7/10 (98) 8/10 (203) 9/10 (122)

Wydawnictwa

Fundacja Elbląg (1) Galeria Książki (23) Instytut Wydawniczy Erica (28) Państwowy Instytut Wydawniczy (1) Warszawska Firma Wydawnicza (1) wydawnictwo Anakonda (3) wydawnictwo Bellona (3) wydawnictwo CZARNA OWCA (56) wydawnictwo Druga Strona (1) wydawnictwo Filia (3) wydawnictwo Flosart (1) wydawnictwo G+J (8) wydawnictwo Grodkowskie (2) wydawnictwo Harlequin Mira (43) wydawnictwo Helion (13) wydawnictwo M (23) wydawnictwo Noir Sur Blanc (3) wydawnictwo Oficynka (13) wydawnictwo Otwarte (7) wydawnictwo Prószyński i S-ka (41) wydawnictwo Replika (2) wydawnictwo Skrzat (5) wydawnictwo Święty Wojciech (4) wydawnictwo Wydawca.net (1) wydawnictwo Zysk i S-ka (15) wydawnictwo: Agencja Wydawnicza EkoPress (1) wydawnictwo: Akurat (6) wydawnictwo: Albatros (9) wydawnictwo: Amber (3) wydawnictwo: Black Publishing (4) wydawnictwo: BOSZ (1) wydawnictwo: Bukowy Las (1) wydawnictwo: Burda Książki (4) wydawnictwo: COMM (1) wydawnictwo: Compagnia Lingua (1) wydawnictwo: Damidos (1) wydawnictwo: Dolnośląskie (5) wydawnictwo: Dom Wydawniczy REBIS (5) wydawnictwo: Dreams (6) wydawnictwo: e-bookowo (2) wydawnictwo: Egmont (4) wydawnictwo: Esprit (2) wydawnictwo: Fabryka Słów (1) wydawnictwo: Feeria (16) wydawnictwo: Filologos (1) wydawnictwo: Firma Księgarska Olesiejuk (1) wydawnictwo: Fronda (1) wydawnictwo: Gemlinz (1) wydawnictwo: Goneta (1) wydawnictwo: Grupa Wydawnicza Foksal (12) wydawnictwo: Hachette (3) wydawnictwo: HarperCollins (16) wydawnictwo: Illuminatio (2) wydawnictwo: Impuls (1) wydawnictwo: Insignis (8) wydawnictwo: Iskry (1) wydawnictwo: JanKa (2) wydawnictwo: Jedność (2) wydawnictwo: K.E. Liber (1) wydawnictwo: Kaligrafia (1) wydawnictwo: Kobiece (1) wydawnictwo: Kwiaty orientu (1) wydawnictwo: Literackie (7) wydawnictwo: Lucky (1) wydawnictwo: MAG (2) wydawnictwo: Mamiko (1) wydawnictwo: Media Rodzina (5) wydawnictwo: MG (9) wydawnictwo: Między Słowami (5) wydawnictwo: MUZA SA (14) wydawnictwo: Nasza Księgarnia (15) wydawnictwo: NOMOS (1) wydawnictwo: Novaeres (33) wydawnictwo: Nowy Świat (3) wydawnictwo: Oskar (1) wydawnictwo: Ossolineum (1) wydawnictwo: Pascal (2) wydawnictwo: Philip Wilson (1) wydawnictwo: Poligraf (1) wydawnictwo: Powergraph (4) wydawnictwo: Prozami (3) wydawnictwo: Psychoskok (3) wydawnictwo: Radwan (1) wydawnictwo: Rebis (12) wydawnictwo: Replika (7) wydawnictwo: rozpisani.pl (2) wydawnictwo: RW2010 (2) wydawnictwo: Samsara (1) wydawnictwo: SOL (3) wydawnictwo: Studio Astropsychologii (3) wydawnictwo: Świat Książki (4) wydawnictwo: Termedia (1) wydawnictwo: Triglav (1) wydawnictwo: Uroboros (3) wydawnictwo: Vesper (2) wydawnictwo: Videograf (25) wydawnictwo: Vital (5) wydawnictwo: Vivante (1) wydawnictwo: WAM (1) wydawnictwo: Warbook (2) wydawnictwo: Warszawska Firma Wydawnicza (34) wydawnictwo: Warszawska Grupa Wydawnicza (3) wydawnictwo: Weltbild (1) wydawnictwo: WGW (1) wydawnictwo: Wielka Litera (1) wydawnictwo: Wieża Czarnoksiężnika (1) wydawnictwo: wydawnictwo Krytyki Politycznej (3) wydawnictwo: Zielona Sowa (1) wydawnictwo: Znak (31) wydawnictwo: Znak emotikon (1) wydawnictwo: Znak Między słowami (1) wydawnictwo: Zwierciadło (3)

Autorzy

Aaronovitch Ben (1) Abercrombie Joe (1) Adamik Marek (1) Adams Iga (1) Ahlquist Diane (1) Albert Elisa (1) Alsterdal Tove (1) Altmann Andreas (1) Anders de la Motte (1) Andersen H. Ch. (1) Anderson Louise (1) Anderson Marina (1) Andresky Sophie (1) Archimowicz Katarzyna (2) Arnesen Laura (1) Arrou-Vignod Jean-Philippe (1) Arthur Keri (4) Asbjornsen Peter Christen (1) Asher Bridget (1) Atkinson Kate (2) Baccalario Pierdomenico (1) Baily Virginia (1) Baker Kline Christina (1) Bancarzewska Wiesława (2) Barciś Artur (1) Barrie James Matthew (1) Bartłomiejczyk Krystyna (1) Bartsch Carina (1) Basiura Bartłomiej (1) Bastille J.W. (1) Bauer Ewa (1) Bąkiewicz Grażyna (1) Bednarczyk Piotr (1) Benton Frank Dorothea (1) Berg Konrad (1) Bernard Julia (2) Bertram Rüdiger (1) Beśka Krzysztof (3) Betts A.J. (1) Bębenek Kacper (2) Bęś Paweł (1) Bichalska Anna (1) Biedroń Halina (1) Bigos Justyna (1) Bin Ladin Carmen (1) Binchy Maeve (1) Binkowska Magdalena (1) Bińczycka-Kołacz Iwona (1) Blakley- Cartwright/ Johnson (1) Bliza (1) Bodzoń Krzysztof (1) Bohg Constanze (1) Boie Kirsten (1) Bojarski Paweł (1) Bosco Federica (1) Boyne John (1) Bradley Alan (1) Bradshaw John (1) Branicka Anna Elżbieta (1) Braun Danka (1) Brewiński Waldemar Andrzej (1) Brink André (1) Bromberg K. (5) Bronowicz Monika (1) Brontë Emily (1) Browning Amanda (1) Bryan Helen (1) Bryant Nigel (1) Brzostowski Marcin (1) Brzozowicz Grzegorz (1) Brzóska Anna (1) Bunn Davis (1) Busquets Milena (1) Camp Candace (2) Campbell Drusilla (1) Campell Powell William (1) Canavan Trudi (1) Carew Opal (1) Carr Robyn (1) Cassella Carol (1) Cast P.C. (6) Cejrowski Wojciech (1) Cervenak Juraj (4) Chaczko Renata (1) Chamberlain Diane (1) Chandler Elizabet (Mary Claire Helldorfer) (2) Chauran Alexandra (1) Cherezińska Elżbieta (5) Child Lincoln (1) Child Preston (1) Chima Williams Cinda (6) Chirovici E.O. (1) Chmura Natalia (1) Chodakowska Ewa (1) Cholewa Michał (1) Chołota Sylwia (1) Cichoń Waldemar (1) Cichowlas Robert (2) Cieśla Aleksander (1) Cioczek Adam (1) Claivenrow Lena (1) Cleeves Ann (1) Cohn Rachel (2) Coloma Cindy (1) Consilia Maria (1) Cornwell Bernard (5) Croggon Alison (2) Cygler Hanna (1) Czarkwiani Jolanta (1) Czecholewski Rafał (1) Czelej Anna (1) Czerski Konrad (1) Czuksanow Witold (1) D`Aprix Sweeney Cynthia (1) Dan T. Sehlberg (1) Danticat Edwidge (1) de Blasi Marlena (1) De Los Santos Marisa (1) Denham Holly (1) Deptuła Paulina Marta (1) Despain Bree (3) DeStefano Lauren (1) Deyes Alfie (1) Dębowska Katarzyna Anna (1) Di Angeli-Ilovan Lucie (1) Dilloway Margaret (1) Domagalski Dariusz (1) Domańska Aleksandra (1) Donovan Rebecca (3) Dostojewski Fiodor (1) Draus Edyta (1) Drewery Kerry (1) Droga Katarzyna (2) Drożdż Jan (1) Drzewiecka Anna (1) Dunant Sarah (1) Dyer Wayne W. (1) Dziedzic-Chojnacka Dorota (1) Edwards Kim (1) Edwards Rosy (1) Edwardson Ake (1) Edwardsson Eryk (1) Ekman Kerstin (1) Eliach Yaffa (1) Ellison J.T. (2) Enerlich Katarzyna (1) Evans Richard paul (1) Fante John (1) Felicjańska Ilona (1) Felsztinski Jurij (1) Ficner-Ogonowska Anna (3) Filip Grzegorz (1) Fitzek Sebastian (1) Fitzpatrick Becca (2) Flejszer Patrycja (1) Flynn Gillian (2) Foley Lucy (1) Frączyk Izabella (1) French Tana (1) Funke Cornelia (1) Furnivall Kate (1) Gabor Monika (1) Gajewska Zuzanna (1) Gala Antonio (1) Galsworthy John (1) Gamberale Chiara (1) Gargaś Gabriela (1) Gąsiorowska Dorota (2) Gerritsen Tess (1) Gibas Jarosław (1) Gilbert Elizabeth (1) Gilman Susan Jane (1) Glass Cathy (1) Goldstein Meredith (1) Gołembiowska Beata (2) Gołębiewska Ilona (4) Gong Ji-Young (1) Gooden Philip (1) Gordimer Nadine (1) Gordon Lucy (1) Gortner Christopher W. (1) Gowda Shilpi Somaya (1) Górska Renata (2) Grabowska Ałbena (2) Grabowski Artur Daniel (1) Graff Marzanna (1) Graham Heather (1) Graham Lynne (1) Grey Juliet (1) Grochola Katarzyna (1) Groszek Jacek (1) Grygier Marcin (1) Grzebyk Bożydar (1) Grzelak Agnieszka (3) Gubała Katarzyna (2) Gulda Przemysław (1) Gutowska-Adamczyk (1) Haber Olga (2) Hacz Joanna (1) Hady Sasza (1) Hamilton Laurell K. (1) Hannah Sophie (1) Harmon Amy (2) Harrington Nina (1) Harrison A.S.A. (1) Hart Jessica (1) Hart Megan (1) Hašek Jaroslav (1) Heinichen Veit (1) Hellberg Christian (1) Helprin Mark (1) Henel Łukasz (1) Herbich Anna (1) Herrmann Elisabeth (1) Hill Stuart (1) Hollanek Urszula (1) Hop Justyna (1) Hop Wiesław (1) Howarth Stuart (1) Hybel Marcin (1) Iwasaki Mineko (1) Jamroziński Tomasz (1) Janicki Kamil (1) Janosch (Horst Eckert) (1) Janowski Aleksander (2) Januszewska Krystyna (1) Jarosz Ewa (1) Jax Joanna (3) Jean Des Cars (1) Jefferies Dinah (1) Jeromin-Gałuszka Grażyna (3) Jędrzejczak Kacper (1) Jio Sarah (1) Johansen Erika (1) Julliand Anne-Dauphine (1) Jun'ichi Watanabe (1) Jung Izabela (1) Juska Jane (1) Kadyna Bruno (1) Kalicińska Małgorzata (1) Kalniete Sandra (1) Kamal Sheena (1) Kańtoch Anna (1) Kapela Jaś (1) Karpińska Anna (1) Kasiuk Anna (1) Kate Aluren (1) Kate Lauren (1) Kava Alex (8) Kavoukis Lefteris (1) Kawczyńska Izabela (1) Kawka Magdalena (1) Kaye Marilyn (1) Kaźmierczak Ula (1) Kekus Anna (2) Kern Johanna (1) Kienzler Iwona (1) Kimura Rei (1) King Samantha (1) King Stephen (1) Kinsella Sophie (1) Kleinbaum N.H. (1) Kłobus Elżbieta (1) Knaak Richard A. (1) Knight Michelle (1) Kochanowicz Małgorzata (1) Kołakowska Agata (3) Kołczewska Katarzyna (1) Kołodziej Gaja (1) Kołosowska Magdalena (1) Koomson Dorothy (1) Koperski Sebastian (1) Korczyński Andrew (1) Kordel Magdalena (8) Korniejenko Agnieszka (1) Koryl Janusz (1) Kos Hanna Maria (1) Kosik Rafał (1) Kosiński Jerzy (1) Kosmowska Barbara (1) Kotarska Maja (1) Kowalska-Pamięta Hanna (1) Kozar Dominik (1) Krakowiak Hanna (1) Krasna-Korycińska Małgorzata (1) Krentz Jayne Ann (1) Kristjansson Snorri (1) Król Jolanta (1) Kruszewska Joanna (1) Kruszyńska Marta (1) Kubica Mary (2) Kulpa Piotr (3) Kulus Magdalena (1) Kur Maciej (1) Kuza Tomasz (1) Kyrcz Kazimierz (2) Läckberg Camilla (8) LaGrow Cathy (1) Lakotta (1) Lakotta Consilia Maria (2) Lashner William (1) Lauren Christina (1) Lawrence Kim (1) Lech Lucy (1) Levin Ira (1) Lewandowski Maciej (1) Lewcun Katarzyna (1) Lewis Clive Staples (1) Lilley R.K. (2) Lindell Unni (3) Lingas-Łoniewska Agnieszka (5) Litwinienko Aleksander (1) Litwinowie Anna i Siergiej (1) Logan Samantha (1) Lore Pittacus (1) Loren Sophia (1) Loter Marcin (1) Lotz Sarah (1) Lowry Lois (3) Lupton Rosamund (1) Łacina Anna (1) Łańcucka Joanna (1) Łatynina Julia (1) Łęcka Weronika (1) Łochowska Katarzyna (1) Łucja Legun (1) Łukarski Oskar (1) Maas Sarah J. (3) Macomber Debbie (5) Maczyńska Pati (1) Magaczewska Marta (1) Majewska-Brown NIna (2) Majgier Katarzyna (1) Makowski Ryszard (1) Malarkey Tucker (1) Malinowski Łukasz (2) Maliszewski Kornel (1) Mallery Susan (2) Man Matylda (1) Markham Wendy (1) Marklund Liza (3) Marków Magdalena (3) Marriott Zoë (1) Martenka Henryk (1) Marzec Piotr (1) Marzi Christoph (1) Maskame Estelle (3) Maślanka Mariusz (1) Matthews Carole (1) Maynard Joyce (1) Mazzeti Katarina (1) McCullough Collen (1) McNish Cliff (1) McPartlin Anna (1) Medard Melchior (1) Menten Tosca (1) Menzel Iwona (1) Meyer Stephenie (4) Michaelis Antonia (1) Michalak Katarzyna (15) Miguel de Cervantes (1) Mikołajewska Ola (1) Milczarek Krzysztof (1) Miller Derek (1) Miller Kare (1) Miller Santo Courtney (1) Mirek Krystyna (3) Missler Chuck (1) Miszczuk Joanna (1) Mlek Katarzyna (3) Modelska Aneta (1) Moe Jorgen (1) Montelius Magnus (1) Montero Manglano Luis (1) Morais C. Richard (1) Moresco Manuela (1) Morgan Vered (1) Mori Carla (1) Mortimer Carole (1) Mossakowski Paweł (1) Mott Jason (1) Mozer Beata (1) Mróz Remigiusz (3) Mularczyk Monika (1) Münzer Hanni (2) Muszyński Piotr (1) Najdecka Lena (1) Nedoma Gabriela (1) Nesser Hakan (2) Neuhaus Nele (1) Nicholls Sally (1) Niemycki Mariusz (2) Nilsson Johanna (1) Norman Hilary (1) Noszczyńska Danuta (1) Nothomb Amelie (1) Nowak Kacper (1) Oleś-Owczarkowa Teresa (1) Olinkiewicz Karolina (1) Olss A.E. (1) Olszanowska Agnieszka (1) Onitzch Marta (1) Opiat-Bojarska Joanna (1) Orłowski Marek (1) Ornacka Ewa (1) Orzelska Sandra (1) Orzeszkowa Eliza (1) Ostachowicz Igor (1) Oswald Georg M. (1) Pachocki Dariusz (1) Pacia Monika (1) Pawelec Bogda (1) Pawełek Jakub (1) Pawlak Romuald (1) Pawłowski Dariusz (1) Pelzer Dave (1) Persson Giolito Malin (2) Persson GW Leif (1) Petersen Anne Helen (1) Peterson Tracie (1) Philip K. Dick (1) Piasecka Ludmiła (1) Piecyk Anna (1) Piega Anna (1) Pieniążek Angelika (1) Pilipiuk Andrzej (1) Piotrowski Przemysław (2) Polkowski Jan (1) Pomiećko Marcin (1) Pondo Aneta (1) Popescu Adriana (1) Posacki Aleksander SJ (1) Poznanski J.B. (1) Preston Douglas (2) Protasiuk Michał (1) Pruchniewska Agata (1) Pruska Agnieszka (2) Prusky Wawrzyniec (1) Puzyńska Katarzyna (1) Pytlakowski Piotr (1) Rain J.R. (1) Rajchel Maria Cecylia (1) Reber Tina (2) Redondo Dolores (3) Rem Magda (1) Richtel Matt (1) Riley Lucinda (3) Riordan Rick (1) Robinson Marilynne (1) Rodriguez McRobbie Linda (1) Roe Andrew (1) Roelofs Sandra E. (1) Rogala Joanna (1) Rogala Małgorzata (1) Rogers Rosemary (2) Rogińska Natalia (1) Rolińska Joanna (1) Ross Kathryn (1) Ross Robert (1) Rossiter Nancy (1) Rozbicki Wiesław (1) Rozmus Piotr (1) Rudnicka Olga (4) Rudnik Mila (1) Rudzka Teresa Monika (1) Ruge Eugen (1) Rusch Scott M. (1) Rutherfurd Edward (1) Rychter Zofia (1) Saddler Adrian (1) Sakiewicz Tomasz (1) Sakurazaka Hiroshi (1) Sałek Tadeusz (1) Sanajew Paweł (1) Saramonowicz Małgorzata (2) Sardou Romain (1) Sasson Jean (1) Sawicki Andrzej (1) Scarpaleggia Giulia (1) Schmitt Eric- Emmanuel (1) Schröeder Patricia (1) Schulmeyer Heribert (1) Scott James (1) Senator Martyna (1) Seno Ewa (1) Serraillier Ian (1) Severin Tim (1) Shaw Chantelle (1) Sheridan Mia (2) Shipman Viola (1) Shrestha Romio (1) Shrestha Sophie (1) Shreve Anita (1) Siatecki Alfred (1) Siedlar-Kołyszko Teresa (1) Siedlecka Sylwia (1) Sigler Scott (1) Sigurdardóttir Yrsa (1) Sikorska-Celejewska Agnieszka (1) Simonsohn Barbara (2) Skeate Sarah (1) Skrok Zdzisław (1) Skwark Dorota (1) Snyder Maria V. (1) Sokołowski Igor (1) Sokół Monika (1) Sołogub Fiodor (1) Soucy Gaetan (1) Sowa Aleksander (2) Spalding Nick (1) Spencer-Wendel Susan (1) Spindler Erica (6) Staniszewska Zofia (1) Stark Raven (1) Stec Ewa (1) Stedman M.L. (1) Stefanelli Maria (1) Stegner Jerzy (1) Stepnova Marina (1) Stevens Taylor (1) Stężała Tomasz (1) Stiefvater Maggie (2) Stovrag Joanna (1) Strzelec Anna (1) Surma "Surpiko" Przemysław (1) Susdorf Marek (1) Swann Leonie (1) Swyler Erika (1) Sykat Joanna (1) Syty Jakub (1) Szaciłło Karolina (1) Szaciłło Maciej (1) Szadkowska Oliwia (1) Szałwoni Anna (1) Szczepanik Kathrin (1) Szczesiak Monika (1) Szczyt Marek (1) Szewczyk Adam (1) Szewioła-Nagel Katarzyna (1) Szmidt Robert T. (1) Szostak Wit (1) Szwaja Monika (1) Szwechłowicz Joanna (1) Szymańska Justyna (1) Szynkowska Beata (1) Szypowska Maria (1) Szyszkin Witalij (1) Tauman Witold (1) Taylor John (1) Tequila Michael (1) Todd Anna (2) Trojanowska Sylwia (1) Truc Olivier (1) Twardowski J. ks. (1) Tyl Aleksandra (1) Tylewicz Arleta (1) Tymiński Piotr (1) Unger Lisa (1) Urbanowicz Artur (2) Urbanowicz Katarzyna Anna (1) Uschmann Oliver (1) Uznańska Katarzyna (1) Van Draanen Wendelin (1) VanderMeer Jeff (1) Vargas Witold (1) Vighy Cesarina (1) Vincent V. Severski (2) Volo Fabio (1) Voranau Vital (1) Wachnicka Dorota (1) Wade Becky (1) Walczak Iwona J. (1) Walczak-CHojecka Agnieszka (1) Warda Małgorzata (1) Wardziak Andrzej (3) Wasilenko Agata (1) Wasilewska Kaja (1) Wąsiewicz Andrzej (1) Weber-Gartner Manfred (1) Weinkiper-Hälsing Dagmara (1) Wesołowska Aleksandra (1) Wiggs S. (1) Wilska Anna (1) Winget Larry (1) Wivel Marie (1) Wojciechowska Martyna (1) Wojdowicz Agnieszka (2) Wolski Marcin (1) Wonderful Mr. (1) Woolf Virginia (1) Woźniczka Katarzyna (1) Wójcik Daniela (1) Wójcik Grzegorz (1) Wróbel Ewa (1) Wróbel Jan (2) Wylie Trish (1) Wysocky Mike (1) Young Suzanne (2) Young William Paul (1) Zaborowska Marta (2) Zafon Carlos Ruiz (1) Zając Anna (1) Zborowski Zbigniew (1) Zender Wiktoria (1) Ziembicka Bogna (1) Ziemiański Andrzej (1) ZInczenko David (1) Zöller Elisabeth (1) Zwoliński Andrzej (1) Zych Paweł (1) Zyskowska-Ignaciak Katarzyna (3) Żądło-Jadczak Agnieszka (1) Żur Paulina (1) Żurakowska Małgorzata (1)

Serie

Alibi (2) Baztan (2) Bohatyr (1) cykl "Wojny Wikingów" (1) Czarna Seria (32) Czarnoksiężnik (1) Czerwona Seria (3) Olimpijscy Herosi (1) Opowieści z pasją (2) Północna Droga (4) seria o komisarzu Van Veeterenie (1) seria z czarnym kotem (1) Seria z tulipanem (1) seria: A...B...C (4) seria: After (2) seria: Annex (1) seria: Antilia (1) seria: Babie lato (1) seria: Blask Corredo (3) seria: Bohatyr (1) seria: Chemiczne światy (1) seria: Coolman i ja (1) seria: cykl o Anicie Blake (1) seria: Czarownice z Wolfensteinu (2) seria: Czas zamknięty (1) seria: Cztery Pory Roku (1) seria: Dawca (3) seria: Dimily (3) seria: Dolina Baztan (1) seria: Dziedzictwa planety Lorien (1) seria: Finn (1) seria: Gambit (1) seria: Gorzka czekolada (1) Seria: Historia 2.0 (2) seria: Hollows (1) seria: Kampanie Kazimierza Luxa (1) seria: Kampanie Richarda Sharpe`a (1) seria: KISS (2) seria: Kod Szekspira (1) seria: kolory życia (1) seria: Kroniki Dziedziców (5) seria: Kroniki Icemarku (1) seria: Maggie O`Dell (2) seria: Malownicze (3) seria: Morze Drzazg (1) seria: Nielegalni (2) seria: Niepokorne (1) seria: Oddechy (3) seria: Pan na Wisiołach (3) seria: Parabellum (2) seria: Pasje i namiętności (1) seria: Pellinor (1) seria: Pieśń Alaski (1) seria: Piraci Północy (1) seria: Pocałunek Anioła (2) seria: Poczekajkowa (4) seria: Poza czasem (1) seria: Prawdziwe Historie (1) seria: Prawo Millenium (1) seria: Program (2) seria: Prowincja (1) seria: Real Life (1) seria: Saga Bałkańska (1) seria: Saga o Walhalli (1) seria: Samotny Krzyżowiec (1) seria: Seria kwiatowa (1) seria: Smak dorosłości (3) seria: Smaki Życia (1) seria: Smocza krew (1) seria: Southern Reach (1) seria: Stulecie Winnych (2) seria: Szczury Wrocławia (1) seria: Szeptem (2) seria: Szklany tron (3) seria: Szmaragdowa seria (4) seria: Szpunt do Antałka (4) seria: trylogia generacje (1) seria: Trzy Siostry (2) seria: Upadli (1) seria: W kratkę (1) seria: W kręgu mocy Partholonu (1) seria: Wiking (1) seria: Z Czarnym Kotem (1) seria: Z Kokardką (1) seria: Zbrodnia w Bibliotece (2) seria. Saga o Zychyrianie (1) Siedem Królestw (1) Trylogia Arturiańska (1) Trylogia Twierdza Magów (1) Wampir do wynajęcia (1) Zew Nocy (5)