Stos za pytanie cz. III i losowanie szczęśliwca :)

05:39 Z książką w dłoni 14 Comments

Ostatnia część odpowiedzi na Wasze pytania:

27. Marta Kor
 Stąpasz twardo po ziemi?
Staram się, chociaż rzeczywistość na tyle mnie przytłacza i przeraża, że potrzebuję ukojenia, spokoju i ciszy – lubię być wtedy tylko sama ze sobą.

Czy sny mają dla Ciebie jakieś znaczenie?
Kiedyś nie wierzyłam w sny, jednak 4 lata temu, gdy przyśniło mi się, że z wieżowca zleciał mój kolega, rano zadzwoniła mama z informacją, że zmarł dziadek L Ten sen pamiętam do dziś bardzo dokładnie. Dwa lata później przyśnił mi się właśnie ten dziadek, powiedział mi jedną rzecz… wierzę, że się spełni, tylko potrzebuje odpowiedniego momentu.

 Czy zdarzyło Ci się przeczytać książkę, którą nazwałabyś okropną? Dzielisz literaturę na dobrą i złą?
Staram się nie dzielić literatury, nawet z tej gorszej próbuję wyciągnąć coś dobrego, coś co do mnie jednak przemówi. Jednak są perełki, którymi mam ochotę rzucić gdzieś daleko. Taką książką ostatnio był Anioł – jedna wielka porażka :/

28. Mama Biedrony
Do jakiego książkowego bohatera jesteś najbardziej podobna?
To pytanie należałoby zadać mojej przyjaciółce, ona zna mnie najlepiej i szybciej bym mnie do kogoś porównała.

 Jaka jest Twoja najukochańsza książka, do której zawsze będziesz wracać?
Mały Książę

 Jaka książka i w jaki sposób zmieniła/wpłynęła na Twoje życie|?
Książki nie wpływają na moje życie, nie traktuję ich jak znaków.

29. Adriana B
Ma Pani nieograniczoną liczbę pieniędzy, nadszedł czas wakacji, do jakiego miejsca wyruszyłaby Pani w podróż? I dlaczego akurat to państwo/miasto?
Do tej pory nie miałam myśli wyjazdu za granicę, gdyż wychodzę z założenia, że dopóki nie poznam wzdłuż i wszerz Polski, to nigdzie nie wyjeżdżam. Jednak bardzo chętnie wybrałabym się do Gruzji – robiłam ostatnio chinkali i strasznie mi smakowały. Jestem bardzo ciekawa kuchni gruzińskiej, a gdzie najlepiej ją poznać jak nie u źródła?

 Jeżeli mogłaby Pani wynaleźć jakiś nowy smak, jakieś nowe połączenie, jakie smaki wchodziłyby w grę i jak by go Pani nazwała?
Trudne pytanie. Odpowiem trochę inaczej. Nigdy nie spodziewałam się, że połączenie sosu słodko-kwaśnego i tzatziki to tak rewelacyjny i niesamowity smak J Jadłam jakiś czas temu naleśniki z połączeniem tych dwóch smaków – rewelacja.

 Wygrywa Pani konkurs, nagrodą jest kolacja z Pani ulubionym autorem/autorką. Kim ona/on jest? Oraz w jakiej restauracji chciałaby Pani odbyć to spotkanie?
Elżbieta Cherezińska, może nie restauracja a np. Zlot Słowian i Wikingów (aby klimat zachować) i chętnie posłuchałabym na żywo właśnie i o wikingach.

30. magdalenardo
Co robisz w wolnych chwilach gdy akurat nie czytasz, nie haftujesz i nie "koralikujesz"?
Śpię J Poważnie. Codziennie w ciągu dnia wykradam przynajmniej pól godziny na sen J

 Gdybyś miała napisać własną książkę to o czym by ona była (lub chociaż jaki gatunek, jeśli nie myślałaś o tym jeszcze)?
Podobne pytanie było. Książki raczej nie napiszę, gdyż nie czuję się w tym zagadnieniu dobrze. No ale jeśli już to byłaby raczej literatura obyczajowa.

Gdybyś narodziła się na nowo, w tym samym miejscu, w tej samej rodzinie to co zrobiłabyś inaczej?
Chyba nic. Jest kilka rzeczy, które zrobiłam, a których żałuję, ale to właśnie takie wzloty i upadki najbardziej nas wzmacniają.

31. Edyta Chmura
Dlaczego przestałaś ufać ludziom? Czyżbyś mocno się na kimś zawiodła?
Właśnie – przyjaźń polega na zaufaniu. Kiedyś za bardzo ulegałam i niektórzy to po prostu wykorzystywali dla własnych celów. Od jakiegoś czasu trudno już zdobyć moje zaufanie.

 Czy byłaś kiedyś buntowniczką? Jak się przejawiał Twój bunt - malowałaś włosy na szalone kolory, kłóciłaś się z rodzeństwem, a może czytałaś opracowania lektur zamiast całych książek ;)?
Nie, raczej byłam poukładana, nieśmiała, nie lubiłam być w centrum uwagi – z resztą teraz też za tym nie przepadam. Nie lubię gdy cała uwaga się skupia na mnie – krępuje mnie to.

 Kto "zaraził" Cię pasją haftowania? (Też kiedyś haftowałam, bo bardzo mi się to spodobało, gdy zobaczyłam efekty pracy siostry mojej przyjaciółki...niestety obecnie nie mam na to już czasu :/)
Wertując zasoby Internetu trafiłam na blog Małgosi Piotrowskiej (już nie istnieje) i spodobały mi się te małe kolorowe obrazki. Postanowiłam spróbować i tak się zaczęło

32. Oblicza Rozy
Jakim jest Pani żywiołem: pełnym optymizmu i energii Ogniem, praktyczną i ceniącą ustalony plan Ziemią, logicznym i zamyślonym Powietrzem czy kierującą się emocjami Wodą?
Stanowczo jestem Ziemią z odrobiną Wody J

 Czy według Pani znając czyjeś predyspozycje książkowe, możemy dużo powiedzieć o tej osobie, o jej charakterze?
Według mnie nie. Aby cokolwiek o kimś powiedzieć trzeba tę osobę po prostu znać. Skoro sięgam po prawie wszystkie gatunki literackie, to co to o mnie świadczy? Tak naprawdę dużo i nic.

 Czy Pani zwierzaki żyją jak pies z kotem czy znalazły wspólny kobiecy język? ;)
Moja psina stara się ignorować kotkę, natomiast ta druga jest strasznie zaborcza i pomimo, że jest mniejsza od Toffi z 6 razy to i tak ją atakuje wyznaczając swój rewir – czytaj cały dom J Zgodnie z regułą: byłam pierwsza więc to mój zamek 

  bookowinka
W jaki sposób najczęściej pozyskujesz książki? Zakup? Otrzymane do recenzji? Wygrane w konkursach?
Wszystkie wyżej wymienione oraz często i gęsto wymiany i promocje.

Czy bardziej lubisz czytać książki idealnie nowe prosto z księgarni, czy te już nieco zniszczone ale z duszą, w końcu ileś osób je wcześniej przeczytało ;) ?
Nie przywiązuję wagi do tego czy książka jest prosto z drukarni, czy już przeszła przez kilka osób. Jednak mam jedną zasadę: jeśli książka jest moja, i pomimo, że z drugiej ręki a ja jej nie czytałam to nie pożyczam dopóki ja przez nią nie „przebrnę”.

Kryminał/horror/thriller czy romans, po książkę z której z tych 2 tematyk chętniej sięgniesz?
Stanowczo ten pierwszy.

Chętnie zapytałabym też o sposób organizacji książek na półkach ale już ktoś to pytanie zadał ;)
Tak było to pytanie. Póki co organizacji brak. Jednak jak już będę miała odpowiednie regały to książki będą stać według serii/gatunków/autorów – w takiej właśnie kolejności. Jeśli już skomponuję i pięknie ustawię książki na tych moich wymarzonych półkach to się oczywiście pochwalę ;)

34. Małgorzata Zaczytana
Szczęście wg Ciebie to... 
Pomimo pogody, budzenie się codziennie z uśmiechem na twarzy, robienie tego co się lubi a nie jest zmuszonym. Szczęście to najbliższa rodzina, marzenia, które się spełniają, pasja…

Czy marzysz o dalekich podróżach? Jeśli tak, to jaki obszar na ziemi chciałabyś zobaczyć, zwiedzić i dlaczego.
Podobne pytanie było – oczywiście Gruzja za jej kuchnię.
Z jaką polska pisarką chciałabyś się spotkać, porozmawiać, może zaprzyjaźnić?
Elżbieta Cherezińska J

35. aeljot
Czy było coś (przedmiot, kierunek) podczas studiów bibliotekarskich co całkowicie Cię zaskoczyło jako zupełnie niepasujące do tego kierunku?
Logika – do tej pory nie mam pojęcia do czego ona miałaby być nam potrzebna ;)

 Czy łatwiejszy dostęp do książek (więcej bibliotek, możliwość zakupów przez internet, otwarty rynek po przemianach lat 90-tych) jest według Ciebie lepszy pod względem rozwoju ludzi czy lepsza była klasyka, literatura dostępna przed tymi przemianami?
Wydaje mi się, że teraz jest o wiele łatwiej. Technika rozwija się tak szybko i sprawia wiele dobrego idąc naprzeciw czytelnikom, którzy nie mają możliwości gromadzenia książek – tworząc czytniki ebooków. Chociaż ja pozostanę wierna tradycyjnej formie książki, ten zapach, faktura to nie to samo co literki na monitorze. Chociaż ostatnio zaczęłam się rozglądać za czytnikiem ;)
Sama często korzystam z zakupów przez Internet, tym bardziej jeśli mam możliwość niesamowitych promocji na książki.
A klasyka? Och chciałabym mieć kilkanaście tytułów ale pięknie wydanych.

36. Zjadam Skarpety
Są książki i książki. Takie które spływają po czytelniku jak kolejna z milionów kropel i nie pozostawiają żadnego echa, ale i takie które na trwale upychają się w serduszku i nie chcą go nigdy opuścić. Tak jest i ze wspomnieniami na temat owych książek - z niektórymi wiążą się takie, które na zawsze pozostaną w pamięci. Czy i w Twoim przypadku istnieje jedna książka, z którą wiążą się najlepsze, być może najgorsze wspomnienia, które na zawsze z Tobą zostaną? 
Wcześniej w związku z jednym z pytań odpowiadałam, że największe spustoszenie robią na mnie książki na faktach autentycznych, poruszające cierpienie dzieci i to one właśnie pozostają w mojej psychice dłużej niż inne. Jednak z czasem pamięć i cierpienie się ulatnia. Nie mam takie książki, która po latach nada wzbudza moje emocje… chociaż tak myślę, że może Rozmowy z katem…


Wytrwała i aktywna działalność w blogosferze wymaga od blogerki zaangażowania, chęci i... No właśnie - czego jeszcze? Jakie cechy powinien mieć recenzent, by można go nazwać osobą, która dobrze się spisuje? Czy od początku widziałaś je w sobie, czy dopiero czas i nabywane doświadczenie pozwoliło je w sobie rozwinąć?
Wymaga oczywiście zapału w tym co robimy, chociaż w moim wypadku raz na jakiś czas przychodzi taki moment, że mam serdecznie dość czytania/pisania. Robię przerwę i czekam aż ten zły moment minie, a później przychodzi taki okres, że mam ochotę pochłaniać książki z niesamowita prędkością, jakbym chciała nadrobić stracony czas – czuję niedosyt literek ;)


Bohaterowie w książkach często mają cechy swoich autorów, często ich osobowość jest zaczerpnięta od osób z najbliższego otoczenia - przyjaciół, krewnych, znajomych... Gdybyś to Ty pisała swoją książkę, a bohaterkę zdecydowała kreować na podobną do Ciebie, to jakie miałaby cechy? Odważne, śmiałe, dążące do celu po trupach czy pełne wątpliwości, płoche?
Dlaczego ja nie zadałam tego pytania swojej koleżance? Nie lubię pisać o sobie, nie lubię określać swoich wad i zalet… wrrrrr…..

37. Anja
Jaka książka najbardziej cię zszokowała?
Zasrane życie mojego ojca…

Do jakiej książki wracałaś (wracasz)najczęściej?
Mały Książę

38. jolajka
Czy masz ulubioną książkę, do której lubisz wracać ?
Mały Książe

Co szczególnie polecasz ze swojego stosika?
Książki Cherezińskiej, Czarną Serię Czarnej Owcy oraz fantastykę Galerii Książki.

Na co częściej się decydujesz, na książki czy mulinki ;) ?
W obecnej chwili na książki ;)

Czy cena książki ma jakiś wpływ na to czy ją kupisz ? 
Oczywiście, że tak dlatego tez jeśli już kupuję książki to najczęściej w promocji.

Czy pamiętasz swoją pierwsze odczucia po przeczytaniu pierwszej samodzielnie książki ?
Było to tak dawno temu, że nie mam pojęcia co wtedy mogłam czuć.

39. Ata
 Czy nie masz czasem dosyć czytania i pisania pod presją wydawnictw?
Na szczęście nie, gdyż książki sama sobie dobieram, chociaż zdarza się, że blurb książki mija się z jej zawartością, wtedy się wściekam: jak tak można okłamywać czytelnika! Kiedyś miałam sytuację, że to wydawnictwo mi narzucało książki – pożegnaliśmy się ;)

Co czujesz, kiedy przychodzi kolejna paka książek do zrecenzowania? Euforię? Strach? Zniechęcenie?
Jak mała dziewczynka, która rozpakowuje prezenty pod choinką, pomimo tego, że wiem co w danej przesyłce jest (wystarczy spojrzeć na nadawcę) jednak to uczucie euforii zawsze mi towarzyszy J
 Kiedy napiszesz własną książkę? :-)
Nigdy :P

Wasze pytania były niesamowite, mam nadzieję, że chociaż po części pokryłam Waszą ciekawość?

Przyszła pora na wyłonienie zwycięzcy mojego małego konkursu.
Od 1 do 39 jesteście w kolejności według zgłoszeń, a dalsze miejsca to moja radosna twórczość rozmieszczania was "gdzie popadnie" według oczywiście ilości pytań. I to, że co niektórzy zadali więcej niż 3 pytania, to odpowiedziałam na nie, ale większej liczby głosów niestety nie otrzymaliście ;)


Przyszła pora na losowanie (które jak widać przeprowadziłam już 5 sierpnia


Generator liczb wśród 110 cyferek wylosował

75


Pod którym kryje się osoba o niesamowitym nicku

Zjadam Skarpety

Za chwilę wyślę do Ciebie maila z informacją o wygranej i prośbę o adres wysyłki.
Na odpowiedź czekam 7 dni od dziś. Jeśli do tego czasu nie otrzymam adresu, zrobię kolejne losowanie.

Gratuluję serdecznie!!!

14 komentarzy:

 1. gratuluję zwycięzcy, a tak na marginesie to i ja się staram, ale niestety ten świat jest jaki jest i podobnie jak Ty staram się znaleźć dobre strony w książkach;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Pytania rewelacyjne, a odpowiedzi jeszcze lepsze :)
  Nie wiedziałam, ze istnienie książka o takim dziwnym tytule jak: Zasrane życie mojego ojca… Normalnie szok :)
  Gratulacje dla zwyciężczyni!

  OdpowiedzUsuń
 3. Dzięki za odpowiedź.
  I gratulacje dla zwycięzcy - ta wygrana to prawdziwa gratka :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Kolejna porcja informacji o Tobie:)

  Gratulacje dla zwycięzcy:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Gratuluję :)
  Miło było poczytać te pytania i odpowiedzi.

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetne pytania i jakie czarujące odpowiedzi! :D
  Gratuluję zwycięzcy! :D

  http://dzikie-anioly.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 7. Gratuluję! Też zawsze staram się wybierać z książki coś dobrego, nawet jeśli całość nie za bardzo przypadła mi do gustu:) No i nie pożyczam książek zanim ich sama nie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Też uważam, że wzloty i upadki kształtują nas i to dzięki nim jesteśmy jacy jesteśmy.

  Moja mama odkąd pamiętam z dzieciństwa po pracy kładła się na pół godzinki i natychmiast zasypiała. Zadziwiało mnie wtedy to, że gdy potem wstawała to była całkowicie zregenerowana :)

  Ja bym chciała kiedyś napisać swoje wspomnienia z dzieciństwa - wakacje u babci były największym moim szczęściem. A potem jakiś kryminał :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Szkoda, że się nie udało tym razem. Gratulacje!

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za pozostawiony ślad....

Wg. ocen

10/10 (25) 2/10 (2) 2013 (1) 3/10 (6) 4/10 (10) 5/10 (13) 6/10 (27) 7/10 (98) 8/10 (203) 9/10 (122)

Wydawnictwa

Fundacja Elbląg (1) Galeria Książki (23) Instytut Wydawniczy Erica (28) Państwowy Instytut Wydawniczy (1) Warszawska Firma Wydawnicza (1) wydawnictwo Anakonda (3) wydawnictwo Bellona (3) wydawnictwo CZARNA OWCA (56) wydawnictwo Druga Strona (1) wydawnictwo Filia (3) wydawnictwo Flosart (1) wydawnictwo G+J (8) wydawnictwo Grodkowskie (2) wydawnictwo Harlequin Mira (43) wydawnictwo Helion (13) wydawnictwo M (23) wydawnictwo Noir Sur Blanc (3) wydawnictwo Oficynka (13) wydawnictwo Otwarte (7) wydawnictwo Prószyński i S-ka (41) wydawnictwo Replika (2) wydawnictwo Skrzat (5) wydawnictwo Święty Wojciech (4) wydawnictwo Wydawca.net (1) wydawnictwo Zysk i S-ka (15) wydawnictwo: Agencja Wydawnicza EkoPress (1) wydawnictwo: Akurat (6) wydawnictwo: Albatros (9) wydawnictwo: Amber (3) wydawnictwo: Black Publishing (4) wydawnictwo: BOSZ (1) wydawnictwo: Bukowy Las (1) wydawnictwo: Burda Książki (4) wydawnictwo: COMM (1) wydawnictwo: Compagnia Lingua (1) wydawnictwo: Damidos (1) wydawnictwo: Dolnośląskie (5) wydawnictwo: Dom Wydawniczy REBIS (5) wydawnictwo: Dreams (6) wydawnictwo: e-bookowo (2) wydawnictwo: Egmont (4) wydawnictwo: Esprit (2) wydawnictwo: Fabryka Słów (1) wydawnictwo: Feeria (16) wydawnictwo: Filologos (1) wydawnictwo: Firma Księgarska Olesiejuk (1) wydawnictwo: Fronda (1) wydawnictwo: Gemlinz (1) wydawnictwo: Goneta (1) wydawnictwo: Grupa Wydawnicza Foksal (12) wydawnictwo: Hachette (3) wydawnictwo: HarperCollins (16) wydawnictwo: Illuminatio (2) wydawnictwo: Impuls (1) wydawnictwo: Insignis (8) wydawnictwo: Iskry (1) wydawnictwo: JanKa (2) wydawnictwo: Jedność (2) wydawnictwo: K.E. Liber (1) wydawnictwo: Kaligrafia (1) wydawnictwo: Kobiece (1) wydawnictwo: Kwiaty orientu (1) wydawnictwo: Literackie (7) wydawnictwo: Lucky (1) wydawnictwo: MAG (2) wydawnictwo: Mamiko (1) wydawnictwo: Media Rodzina (5) wydawnictwo: MG (9) wydawnictwo: Między Słowami (5) wydawnictwo: MUZA SA (14) wydawnictwo: Nasza Księgarnia (15) wydawnictwo: NOMOS (1) wydawnictwo: Novaeres (33) wydawnictwo: Nowy Świat (3) wydawnictwo: Oskar (1) wydawnictwo: Ossolineum (1) wydawnictwo: Pascal (2) wydawnictwo: Philip Wilson (1) wydawnictwo: Poligraf (1) wydawnictwo: Powergraph (4) wydawnictwo: Prozami (3) wydawnictwo: Psychoskok (3) wydawnictwo: Radwan (1) wydawnictwo: Rebis (12) wydawnictwo: Replika (7) wydawnictwo: rozpisani.pl (2) wydawnictwo: RW2010 (2) wydawnictwo: Samsara (1) wydawnictwo: SOL (3) wydawnictwo: Studio Astropsychologii (3) wydawnictwo: Świat Książki (4) wydawnictwo: Termedia (1) wydawnictwo: Triglav (1) wydawnictwo: Uroboros (3) wydawnictwo: Vesper (2) wydawnictwo: Videograf (25) wydawnictwo: Vital (5) wydawnictwo: Vivante (1) wydawnictwo: WAM (1) wydawnictwo: Warbook (2) wydawnictwo: Warszawska Firma Wydawnicza (34) wydawnictwo: Warszawska Grupa Wydawnicza (3) wydawnictwo: Weltbild (1) wydawnictwo: WGW (1) wydawnictwo: Wielka Litera (1) wydawnictwo: Wieża Czarnoksiężnika (1) wydawnictwo: wydawnictwo Krytyki Politycznej (3) wydawnictwo: Zielona Sowa (1) wydawnictwo: Znak (31) wydawnictwo: Znak emotikon (1) wydawnictwo: Znak Między słowami (1) wydawnictwo: Zwierciadło (3)

Autorzy

Aaronovitch Ben (1) Abercrombie Joe (1) Adamik Marek (1) Adams Iga (1) Ahlquist Diane (1) Albert Elisa (1) Alsterdal Tove (1) Altmann Andreas (1) Anders de la Motte (1) Andersen H. Ch. (1) Anderson Louise (1) Anderson Marina (1) Andresky Sophie (1) Archimowicz Katarzyna (2) Arnesen Laura (1) Arrou-Vignod Jean-Philippe (1) Arthur Keri (4) Asbjornsen Peter Christen (1) Asher Bridget (1) Atkinson Kate (2) Baccalario Pierdomenico (1) Baily Virginia (1) Baker Kline Christina (1) Bancarzewska Wiesława (2) Barciś Artur (1) Barrie James Matthew (1) Bartłomiejczyk Krystyna (1) Bartsch Carina (1) Basiura Bartłomiej (1) Bastille J.W. (1) Bauer Ewa (1) Bąkiewicz Grażyna (1) Bednarczyk Piotr (1) Benton Frank Dorothea (1) Berg Konrad (1) Bernard Julia (2) Bertram Rüdiger (1) Beśka Krzysztof (3) Betts A.J. (1) Bębenek Kacper (2) Bęś Paweł (1) Bichalska Anna (1) Biedroń Halina (1) Bigos Justyna (1) Bin Ladin Carmen (1) Binchy Maeve (1) Binkowska Magdalena (1) Bińczycka-Kołacz Iwona (1) Blakley- Cartwright/ Johnson (1) Bliza (1) Bodzoń Krzysztof (1) Bohg Constanze (1) Boie Kirsten (1) Bojarski Paweł (1) Bosco Federica (1) Boyne John (1) Bradley Alan (1) Bradshaw John (1) Branicka Anna Elżbieta (1) Braun Danka (1) Brewiński Waldemar Andrzej (1) Brink André (1) Bromberg K. (5) Bronowicz Monika (1) Brontë Emily (1) Browning Amanda (1) Bryan Helen (1) Bryant Nigel (1) Brzostowski Marcin (1) Brzozowicz Grzegorz (1) Brzóska Anna (1) Bunn Davis (1) Busquets Milena (1) Camp Candace (2) Campbell Drusilla (1) Campell Powell William (1) Canavan Trudi (1) Carew Opal (1) Carr Robyn (1) Cassella Carol (1) Cast P.C. (6) Cejrowski Wojciech (1) Cervenak Juraj (4) Chaczko Renata (1) Chamberlain Diane (1) Chandler Elizabet (Mary Claire Helldorfer) (2) Chauran Alexandra (1) Cherezińska Elżbieta (5) Child Lincoln (1) Child Preston (1) Chima Williams Cinda (6) Chirovici E.O. (1) Chmura Natalia (1) Chodakowska Ewa (1) Cholewa Michał (1) Chołota Sylwia (1) Cichoń Waldemar (1) Cichowlas Robert (2) Cieśla Aleksander (1) Cioczek Adam (1) Claivenrow Lena (1) Cleeves Ann (1) Cohn Rachel (2) Coloma Cindy (1) Consilia Maria (1) Cornwell Bernard (5) Croggon Alison (2) Cygler Hanna (1) Czarkwiani Jolanta (1) Czecholewski Rafał (1) Czelej Anna (1) Czerski Konrad (1) Czuksanow Witold (1) D`Aprix Sweeney Cynthia (1) Dan T. Sehlberg (1) Danticat Edwidge (1) de Blasi Marlena (1) De Los Santos Marisa (1) Denham Holly (1) Deptuła Paulina Marta (1) Despain Bree (3) DeStefano Lauren (1) Deyes Alfie (1) Dębowska Katarzyna Anna (1) Di Angeli-Ilovan Lucie (1) Dilloway Margaret (1) Domagalski Dariusz (1) Domańska Aleksandra (1) Donovan Rebecca (3) Dostojewski Fiodor (1) Draus Edyta (1) Drewery Kerry (1) Droga Katarzyna (2) Drożdż Jan (1) Drzewiecka Anna (1) Dunant Sarah (1) Dyer Wayne W. (1) Dziedzic-Chojnacka Dorota (1) Edwards Kim (1) Edwards Rosy (1) Edwardson Ake (1) Edwardsson Eryk (1) Ekman Kerstin (1) Eliach Yaffa (1) Ellison J.T. (2) Enerlich Katarzyna (1) Evans Richard paul (1) Fante John (1) Felicjańska Ilona (1) Felsztinski Jurij (1) Ficner-Ogonowska Anna (3) Filip Grzegorz (1) Fitzek Sebastian (1) Fitzpatrick Becca (2) Flejszer Patrycja (1) Flynn Gillian (2) Foley Lucy (1) Frączyk Izabella (1) French Tana (1) Funke Cornelia (1) Furnivall Kate (1) Gabor Monika (1) Gajewska Zuzanna (1) Gala Antonio (1) Galsworthy John (1) Gamberale Chiara (1) Gargaś Gabriela (1) Gąsiorowska Dorota (2) Gerritsen Tess (1) Gibas Jarosław (1) Gilbert Elizabeth (1) Gilman Susan Jane (1) Glass Cathy (1) Goldstein Meredith (1) Gołembiowska Beata (2) Gołębiewska Ilona (4) Gong Ji-Young (1) Gooden Philip (1) Gordimer Nadine (1) Gordon Lucy (1) Gortner Christopher W. (1) Gowda Shilpi Somaya (1) Górska Renata (2) Grabowska Ałbena (2) Grabowski Artur Daniel (1) Graff Marzanna (1) Graham Heather (1) Graham Lynne (1) Grey Juliet (1) Grochola Katarzyna (1) Groszek Jacek (1) Grygier Marcin (1) Grzebyk Bożydar (1) Grzelak Agnieszka (3) Gubała Katarzyna (2) Gulda Przemysław (1) Gutowska-Adamczyk (1) Haber Olga (2) Hacz Joanna (1) Hady Sasza (1) Hamilton Laurell K. (1) Hannah Sophie (1) Harmon Amy (2) Harrington Nina (1) Harrison A.S.A. (1) Hart Jessica (1) Hart Megan (1) Hašek Jaroslav (1) Heinichen Veit (1) Hellberg Christian (1) Helprin Mark (1) Henel Łukasz (1) Herbich Anna (1) Herrmann Elisabeth (1) Hill Stuart (1) Hollanek Urszula (1) Hop Justyna (1) Hop Wiesław (1) Howarth Stuart (1) Hybel Marcin (1) Iwasaki Mineko (1) Jamroziński Tomasz (1) Janicki Kamil (1) Janosch (Horst Eckert) (1) Janowski Aleksander (2) Januszewska Krystyna (1) Jarosz Ewa (1) Jax Joanna (3) Jean Des Cars (1) Jefferies Dinah (1) Jeromin-Gałuszka Grażyna (3) Jędrzejczak Kacper (1) Jio Sarah (1) Johansen Erika (1) Julliand Anne-Dauphine (1) Jun'ichi Watanabe (1) Jung Izabela (1) Juska Jane (1) Kadyna Bruno (1) Kalicińska Małgorzata (1) Kalniete Sandra (1) Kamal Sheena (1) Kańtoch Anna (1) Kapela Jaś (1) Karpińska Anna (1) Kasiuk Anna (1) Kate Aluren (1) Kate Lauren (1) Kava Alex (8) Kavoukis Lefteris (1) Kawczyńska Izabela (1) Kawka Magdalena (1) Kaye Marilyn (1) Kaźmierczak Ula (1) Kekus Anna (2) Kern Johanna (1) Kienzler Iwona (1) Kimura Rei (1) King Samantha (1) King Stephen (1) Kinsella Sophie (1) Kleinbaum N.H. (1) Kłobus Elżbieta (1) Knaak Richard A. (1) Knight Michelle (1) Kochanowicz Małgorzata (1) Kołakowska Agata (3) Kołczewska Katarzyna (1) Kołodziej Gaja (1) Kołosowska Magdalena (1) Koomson Dorothy (1) Koperski Sebastian (1) Korczyński Andrew (1) Kordel Magdalena (8) Korniejenko Agnieszka (1) Koryl Janusz (1) Kos Hanna Maria (1) Kosik Rafał (1) Kosiński Jerzy (1) Kosmowska Barbara (1) Kotarska Maja (1) Kowalska-Pamięta Hanna (1) Kozar Dominik (1) Krakowiak Hanna (1) Krasna-Korycińska Małgorzata (1) Krentz Jayne Ann (1) Kristjansson Snorri (1) Król Jolanta (1) Kruszewska Joanna (1) Kruszyńska Marta (1) Kubica Mary (2) Kulpa Piotr (3) Kulus Magdalena (1) Kur Maciej (1) Kuza Tomasz (1) Kyrcz Kazimierz (2) Läckberg Camilla (8) LaGrow Cathy (1) Lakotta (1) Lakotta Consilia Maria (2) Lashner William (1) Lauren Christina (1) Lawrence Kim (1) Lech Lucy (1) Levin Ira (1) Lewandowski Maciej (1) Lewcun Katarzyna (1) Lewis Clive Staples (1) Lilley R.K. (2) Lindell Unni (3) Lingas-Łoniewska Agnieszka (5) Litwinienko Aleksander (1) Litwinowie Anna i Siergiej (1) Logan Samantha (1) Lore Pittacus (1) Loren Sophia (1) Loter Marcin (1) Lotz Sarah (1) Lowry Lois (3) Lupton Rosamund (1) Łacina Anna (1) Łańcucka Joanna (1) Łatynina Julia (1) Łęcka Weronika (1) Łochowska Katarzyna (1) Łucja Legun (1) Łukarski Oskar (1) Maas Sarah J. (3) Macomber Debbie (5) Maczyńska Pati (1) Magaczewska Marta (1) Majewska-Brown NIna (2) Majgier Katarzyna (1) Makowski Ryszard (1) Malarkey Tucker (1) Malinowski Łukasz (2) Maliszewski Kornel (1) Mallery Susan (2) Man Matylda (1) Markham Wendy (1) Marklund Liza (3) Marków Magdalena (3) Marriott Zoë (1) Martenka Henryk (1) Marzec Piotr (1) Marzi Christoph (1) Maskame Estelle (3) Maślanka Mariusz (1) Matthews Carole (1) Maynard Joyce (1) Mazzeti Katarina (1) McCullough Collen (1) McNish Cliff (1) McPartlin Anna (1) Medard Melchior (1) Menten Tosca (1) Menzel Iwona (1) Meyer Stephenie (4) Michaelis Antonia (1) Michalak Katarzyna (15) Miguel de Cervantes (1) Mikołajewska Ola (1) Milczarek Krzysztof (1) Miller Derek (1) Miller Kare (1) Miller Santo Courtney (1) Mirek Krystyna (3) Missler Chuck (1) Miszczuk Joanna (1) Mlek Katarzyna (3) Modelska Aneta (1) Moe Jorgen (1) Montelius Magnus (1) Montero Manglano Luis (1) Morais C. Richard (1) Moresco Manuela (1) Morgan Vered (1) Mori Carla (1) Mortimer Carole (1) Mossakowski Paweł (1) Mott Jason (1) Mozer Beata (1) Mróz Remigiusz (3) Mularczyk Monika (1) Münzer Hanni (2) Muszyński Piotr (1) Najdecka Lena (1) Nedoma Gabriela (1) Nesser Hakan (2) Neuhaus Nele (1) Nicholls Sally (1) Niemycki Mariusz (2) Nilsson Johanna (1) Norman Hilary (1) Noszczyńska Danuta (1) Nothomb Amelie (1) Nowak Kacper (1) Oleś-Owczarkowa Teresa (1) Olinkiewicz Karolina (1) Olss A.E. (1) Olszanowska Agnieszka (1) Onitzch Marta (1) Opiat-Bojarska Joanna (1) Orłowski Marek (1) Ornacka Ewa (1) Orzelska Sandra (1) Orzeszkowa Eliza (1) Ostachowicz Igor (1) Oswald Georg M. (1) Pachocki Dariusz (1) Pacia Monika (1) Pawelec Bogda (1) Pawełek Jakub (1) Pawlak Romuald (1) Pawłowski Dariusz (1) Pelzer Dave (1) Persson Giolito Malin (2) Persson GW Leif (1) Petersen Anne Helen (1) Peterson Tracie (1) Philip K. Dick (1) Piasecka Ludmiła (1) Piecyk Anna (1) Piega Anna (1) Pieniążek Angelika (1) Pilipiuk Andrzej (1) Piotrowski Przemysław (2) Polkowski Jan (1) Pomiećko Marcin (1) Pondo Aneta (1) Popescu Adriana (1) Posacki Aleksander SJ (1) Poznanski J.B. (1) Preston Douglas (2) Protasiuk Michał (1) Pruchniewska Agata (1) Pruska Agnieszka (2) Prusky Wawrzyniec (1) Puzyńska Katarzyna (1) Pytlakowski Piotr (1) Rain J.R. (1) Rajchel Maria Cecylia (1) Reber Tina (2) Redondo Dolores (3) Rem Magda (1) Richtel Matt (1) Riley Lucinda (3) Riordan Rick (1) Robinson Marilynne (1) Rodriguez McRobbie Linda (1) Roe Andrew (1) Roelofs Sandra E. (1) Rogala Joanna (1) Rogala Małgorzata (1) Rogers Rosemary (2) Rogińska Natalia (1) Rolińska Joanna (1) Ross Kathryn (1) Ross Robert (1) Rossiter Nancy (1) Rozbicki Wiesław (1) Rozmus Piotr (1) Rudnicka Olga (4) Rudnik Mila (1) Rudzka Teresa Monika (1) Ruge Eugen (1) Rusch Scott M. (1) Rutherfurd Edward (1) Rychter Zofia (1) Saddler Adrian (1) Sakiewicz Tomasz (1) Sakurazaka Hiroshi (1) Sałek Tadeusz (1) Sanajew Paweł (1) Saramonowicz Małgorzata (2) Sardou Romain (1) Sasson Jean (1) Sawicki Andrzej (1) Scarpaleggia Giulia (1) Schmitt Eric- Emmanuel (1) Schröeder Patricia (1) Schulmeyer Heribert (1) Scott James (1) Senator Martyna (1) Seno Ewa (1) Serraillier Ian (1) Severin Tim (1) Shaw Chantelle (1) Sheridan Mia (2) Shipman Viola (1) Shrestha Romio (1) Shrestha Sophie (1) Shreve Anita (1) Siatecki Alfred (1) Siedlar-Kołyszko Teresa (1) Siedlecka Sylwia (1) Sigler Scott (1) Sigurdardóttir Yrsa (1) Sikorska-Celejewska Agnieszka (1) Simonsohn Barbara (2) Skeate Sarah (1) Skrok Zdzisław (1) Skwark Dorota (1) Snyder Maria V. (1) Sokołowski Igor (1) Sokół Monika (1) Sołogub Fiodor (1) Soucy Gaetan (1) Sowa Aleksander (2) Spalding Nick (1) Spencer-Wendel Susan (1) Spindler Erica (6) Staniszewska Zofia (1) Stark Raven (1) Stec Ewa (1) Stedman M.L. (1) Stefanelli Maria (1) Stegner Jerzy (1) Stepnova Marina (1) Stevens Taylor (1) Stężała Tomasz (1) Stiefvater Maggie (2) Stovrag Joanna (1) Strzelec Anna (1) Surma "Surpiko" Przemysław (1) Susdorf Marek (1) Swann Leonie (1) Swyler Erika (1) Sykat Joanna (1) Syty Jakub (1) Szaciłło Karolina (1) Szaciłło Maciej (1) Szadkowska Oliwia (1) Szałwoni Anna (1) Szczepanik Kathrin (1) Szczesiak Monika (1) Szczyt Marek (1) Szewczyk Adam (1) Szewioła-Nagel Katarzyna (1) Szmidt Robert T. (1) Szostak Wit (1) Szwaja Monika (1) Szwechłowicz Joanna (1) Szymańska Justyna (1) Szynkowska Beata (1) Szypowska Maria (1) Szyszkin Witalij (1) Tauman Witold (1) Taylor John (1) Tequila Michael (1) Todd Anna (2) Trojanowska Sylwia (1) Truc Olivier (1) Twardowski J. ks. (1) Tyl Aleksandra (1) Tylewicz Arleta (1) Tymiński Piotr (1) Unger Lisa (1) Urbanowicz Artur (2) Urbanowicz Katarzyna Anna (1) Uschmann Oliver (1) Uznańska Katarzyna (1) Van Draanen Wendelin (1) VanderMeer Jeff (1) Vargas Witold (1) Vighy Cesarina (1) Vincent V. Severski (2) Volo Fabio (1) Voranau Vital (1) Wachnicka Dorota (1) Wade Becky (1) Walczak Iwona J. (1) Walczak-CHojecka Agnieszka (1) Warda Małgorzata (1) Wardziak Andrzej (3) Wasilenko Agata (1) Wasilewska Kaja (1) Wąsiewicz Andrzej (1) Weber-Gartner Manfred (1) Weinkiper-Hälsing Dagmara (1) Wesołowska Aleksandra (1) Wiggs S. (1) Wilska Anna (1) Winget Larry (1) Wivel Marie (1) Wojciechowska Martyna (1) Wojdowicz Agnieszka (2) Wolski Marcin (1) Wonderful Mr. (1) Woolf Virginia (1) Woźniczka Katarzyna (1) Wójcik Daniela (1) Wójcik Grzegorz (1) Wróbel Ewa (1) Wróbel Jan (2) Wylie Trish (1) Wysocky Mike (1) Young Suzanne (2) Young William Paul (1) Zaborowska Marta (2) Zafon Carlos Ruiz (1) Zając Anna (1) Zborowski Zbigniew (1) Zender Wiktoria (1) Ziembicka Bogna (1) Ziemiański Andrzej (1) ZInczenko David (1) Zöller Elisabeth (1) Zwoliński Andrzej (1) Zych Paweł (1) Zyskowska-Ignaciak Katarzyna (3) Żądło-Jadczak Agnieszka (1) Żur Paulina (1) Żurakowska Małgorzata (1)

Serie

Alibi (2) Baztan (2) Bohatyr (1) cykl "Wojny Wikingów" (1) Czarna Seria (32) Czarnoksiężnik (1) Czerwona Seria (3) Olimpijscy Herosi (1) Opowieści z pasją (2) Północna Droga (4) seria o komisarzu Van Veeterenie (1) seria z czarnym kotem (1) Seria z tulipanem (1) seria: A...B...C (4) seria: After (2) seria: Annex (1) seria: Antilia (1) seria: Babie lato (1) seria: Blask Corredo (3) seria: Bohatyr (1) seria: Chemiczne światy (1) seria: Coolman i ja (1) seria: cykl o Anicie Blake (1) seria: Czarownice z Wolfensteinu (2) seria: Czas zamknięty (1) seria: Cztery Pory Roku (1) seria: Dawca (3) seria: Dimily (3) seria: Dolina Baztan (1) seria: Dziedzictwa planety Lorien (1) seria: Finn (1) seria: Gambit (1) seria: Gorzka czekolada (1) Seria: Historia 2.0 (2) seria: Hollows (1) seria: Kampanie Kazimierza Luxa (1) seria: Kampanie Richarda Sharpe`a (1) seria: KISS (2) seria: Kod Szekspira (1) seria: kolory życia (1) seria: Kroniki Dziedziców (5) seria: Kroniki Icemarku (1) seria: Maggie O`Dell (2) seria: Malownicze (3) seria: Morze Drzazg (1) seria: Nielegalni (2) seria: Niepokorne (1) seria: Oddechy (3) seria: Pan na Wisiołach (3) seria: Parabellum (2) seria: Pasje i namiętności (1) seria: Pellinor (1) seria: Pieśń Alaski (1) seria: Piraci Północy (1) seria: Pocałunek Anioła (2) seria: Poczekajkowa (4) seria: Poza czasem (1) seria: Prawdziwe Historie (1) seria: Prawo Millenium (1) seria: Program (2) seria: Prowincja (1) seria: Real Life (1) seria: Saga Bałkańska (1) seria: Saga o Walhalli (1) seria: Samotny Krzyżowiec (1) seria: Seria kwiatowa (1) seria: Smak dorosłości (3) seria: Smaki Życia (1) seria: Smocza krew (1) seria: Southern Reach (1) seria: Stulecie Winnych (2) seria: Szczury Wrocławia (1) seria: Szeptem (2) seria: Szklany tron (3) seria: Szmaragdowa seria (4) seria: Szpunt do Antałka (4) seria: trylogia generacje (1) seria: Trzy Siostry (2) seria: Upadli (1) seria: W kratkę (1) seria: W kręgu mocy Partholonu (1) seria: Wiking (1) seria: Z Czarnym Kotem (1) seria: Z Kokardką (1) seria: Zbrodnia w Bibliotece (2) seria. Saga o Zychyrianie (1) Siedem Królestw (1) Trylogia Arturiańska (1) Trylogia Twierdza Magów (1) Wampir do wynajęcia (1) Zew Nocy (5)